Sajnálatos módon számos szabálytalanságot tapasztaltak az utóbbi hónapokban a rekreációs halászjeggyel rendelkezők ellenőrzései során a Nébih ÁHSz ellenőrei.

A helyszín változó: Tisza, Bodrog, Szamos, de szinte bármelyik vízterületet ki lehetne emelni. Az elkövetés módja pedig szinte mindig ugyanaz: jelöletlen halászeszköz használata, fogási napló vezetésének elmulasztása, a kifogott őshonos, fogható, de fajlagos tilalmi idővel, méret- és darabszám korlátozással védett hal beírásának mellőzése, élve történő elszállításának kísérlete.

A két hét alatt kiszabott halvédelmi bírságok összege meghaladja az egymillió forintot – fotó: Pixabay

Rendszeresen előkerülnek az ellenőrzések során hordók, zsákok, ládák, amelyekben „fogási naplón kívüli” élő hal van. Fenti módszerek, eszközök mindegyike szabálytalan, így alkalmazásuk esetén jelentős halvédelmi bírságra számíthat az a halász, akit tetten érnek.

Az elmúlt hetekben a Nébih halőrei öt esetben indítottak eljárást rekreációs célból halászókkal szemben. A Bodrogon ponty, a Tiszán harcsák jogszerűtlen kifogása miatt kellett intézkedniük. Az ellenőrzések alkalmával 48, összesen 134 kg össztömegű jogosulatlanul kifogott halat foglaltak le és engedtek vissza eredeti élőhelyükre a szakemberek. A halászokkal szemben több mint egymillió forint bírságot szabtak ki. Emellett az engedélyüket is bevonták, amit a hatóság által meghatározott ideig nem is kaphatnak vissza az érintettek.

Magyarország halgazdálkodási vízterületeinek halállománya nemzeti kincs, természeti érték és gazdasági erőforrás, amelyet a társadalomnak védenie és természetes megújulását elősegítenie kell. Megóvásához  elengedhetetlen a jogszabályi előírások betartása.

A Nébih Állami Halőri Szolgálata továbbra is várja a jogsértésekkel kapcsolatos bejelentéseket az allamihalor@nebih.gov.hu címre.