A gombaölő szerek a termés, a minőség, s így a jövedelem fokozásának hatékony eszközei. Új fungicidek azonban nem csupán ezért kellenek. Nagy kihívás a gombák rezisztenciája elleni harc, melyhez egyre újabb hatásmódokra van szükség.

Az egészséges kalász páratlan látványt nyújt – fotó: Syngenta Magyarország Kft.

A Syngenta Magyarország Kft. meglátása alapján a gombaölő szerek hatóanyagainak fejlesztése folyamatosan zajlik, és a legtöbb új fejlesztés az SDHI hatóanyagcsoportból kerül ki. Ez a viszonylag még új csoport hosszú hatástartamot, és megbízható hatékonyságot biztosít. A gyári kombinációk alkalmazásával szélesíthetjük a hatékonysági spektrumot, illetve meggátolhatjuk, hogy egyes kórokozóknál rezisztencia alakuljon ki egy specifikus hatóanyagcsoportra.

A szer kijuttatásánál gyakori hiba az aluldozírozás, amely minden esetben hatáscsökkenéssel jár, illetve hosszútávon rezisztencia kialakulásához vezethet. Fontos azt is szem előtt tartani, hogy a szűkebb spektrumú készítmények nem mindenre nyújtanak megoldást.

A gyártók egyre komplexebb készítményeket dolgoznak ki – fotó: Shutterstock

A leghatékonyabb védekezési technológia a megelőzés, de van, aki csak akkor alkalmazza a kezelést, amikor már látja a tüneteket, viszont ezzel a módszerrel sohasem érhetjük el ugyanazt az eredményt. Az idei áttelelés elsősorban a szélsőséges téli időjárás miatt nem volt ideális, de

egy percig sem szabad lebecsülni a kórokozókat.

Az adaptációs képességüknek köszönhetően, ha az időjárási körülmények ideálisak lesznek, gyorsan kialakulhat akár járványos méretű fertőzés is. Mindig a megelőzésre kell nagy hangsúlyt fektetni, és az érzékeny növényi részeket hatékony, széles spektrumú készítménnyel megvédeni.

A Cherokee azon kevés termékek közé tartozik, amelyek rugalmasan felhasználható a levél- és kalászbetegségek ellen, és kiváló hatékonysággal bír a Ramulária ellen is. Ha kizárólag levélbetegségek ellen akarunk megbízható készítményt, akkor a már jól ismert Amistar Xtra mellett a legújabb fejlesztésű SDHI hatóanyagot tartalmazó Segurs Xtra-t a legjobb választás. Nem csak a levelet károsító betegségekkel szemben hatékony, hanem zöldítő, stresszoldó hatásának köszönhetően fokozza a növények stressztoleranciáját is – nyilatkozta Korbuly Bence, a Syngenta Magyarország Kft. kalászos kampánymenedzsere, és dr. Varga Zoltán, szántóföldi technológus.

Időben el kell kezdeni a védekezést, különben csak reménykedhetünk a gyógyulásban – fotó: Arysta LifeScience Magyarország Kft.

Az Arysta LifeScience Magyarország Kft. tapasztalatai alapján nem jellemző, hogy a felhasználók előre bevásárolnának a gombaölő készítményekből. Az olyan években, mint az idei is, a gazdák megvárják, hogyan vészeli át a telet az egyes területek növényállománya, majd a helyzetet látva döntik el, milyen technológiát, és milyen költségszintet alakítsanak ki. Az idén sok, gyengén telelt állományt láthatunk, ami fogékonnyá teheti a növényeket a gombabetegségekkel szemben, viszont a hosszú és tartósan hideg téli időjárás néhány kórokozó esetében (pl. sárgarozsda) segíthet a korai fertőzések kialakulásának elkerülésében.

Gombaölő szerek alkalmazásánál a legjellemzőbb hiba, hogy sok esetben nem a megfelelő hatásmódú anyagot juttatják ki a gazdálkodók. Egy megelőző jelleggel végrehajtott védekezés során például felesleges egy erős kuratív hatású anyag kijuttatása, ugyanis egyszerűen nincs rá szükség. De az is előfordul, amikor már a tünetet mutató állomány kezelése részben kontakt hatásmódú szerrel történik, ami így értelemszerűen már nem tud megfelelő hatást kifejteni.

Helmintosporiumos levélcsíkosság árpán – fotó: Arysta LifeScience Magyarország Kft.

A kalászosokban felhasznált gombaölő készítmények mennyisége nagyban függ az évjárati jellemzőktől. Erős fertőzést produkáló évben nem ritka az sem, hogy akár háromszori védekezést is végezzenek a gazdálkodók a kórokozókkal szemben. Átlagos évben ez inkább kettő körül alakul, viszont a kórokozók szempontjából kedvezőtlen évjáratokban akár egy kezelés is elegendő lehet a fertőzések elkerülésére. Általánosan jellemző, hogy a virágzás körüli, kalászfuzáriózis elleni védekezést betervezik a termelők, a többit pedig az előző év gombafertőzésének és az adott évjárat alakulásának függvényében végzik.

Az Arysta az Emerald Star (tetrakonazol+klórtalonil) gombaölő készítményt ajánlja a gazdálkodóknak, amely az elmúlt években jól szerepelt a gabonalisztharmattal, a rozsdabetegségekkel és a szeptóriás megbetegedésekkel szembeni védekezések során. A készítmény igazi tudása a prevencióban történő kijuttatásakor mutatkozik meg, így felhasználását az első gombaölő szeres kezelések időszakára időzítsük.

A megfelelő lémennyiség és kijuttatástechnológia kulcsfontosságú – fotó: DuPont Magyarország Kft.

Az utóbbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy a gazdák szinte csak az utolsó pillanatban vásárolják meg a szükséges gombaölő szereket, ellentétben a gyomirtó szerekkel, amelyekből szívesebben tartanak raktáron – tudtuk meg a DuPont Magyarország Kft.-től. Annyi előrelátás azonban mindenképpen megfigyelhető, hogy sokan már technológiai csomagot vásárolnak, így a gyomirtó szer mellett megtalálható a gombaölő készítmény is.

A gazdák legjellemzőbb hibái között szerepel, hogy nem járják a területet, így nem veszik észre a fertőzéseket időben, de az is előfordul, hogy a kiadott figyelmeztetéseket nem veszik komolyan. Gyakran pedig a szerválasztásnál a monohatóanyagú, olcsóbb készítményeket helyezik előtérbe, melyek nem mindig alkalmasak a betegség elleni komplex védelemre. Újabban sokan törekszenek az alacsony permetlémennyiségre, ami egy fejlettebb, nagy levélfelülettel rendelkező állományban nem mindig biztosítja a megfelelő borítottságot, ami ugyancsak csökkenő hatékonysághoz vezethet.

Fontos, hogy gondos gazdaként járjuk a területeket, vizsgáljuk a gabona állapotát, keressük a fertőzésre utaló jeleket – fotó: DuPont Magyarország Kft.

Nehéz megjósolni, hogy idén milyen intenzitású gombafertőzésre van esély. Mivel volt egy erős téli fagy, a kezdeti megbetegedés alacsonyabb lehet, viszont az állomány fejlettsége általánosan gyenge, így a legkisebb fertőzés is komoly gondot okozhat. Ahogy a szakemberek mondják, a kórokozók közül a gombák a „legstrapabíróbbak”. Ez azt jelenti, hogy a fertőzésre mindig számítani kell, viszont azt, hogy a járvány milyen gyorsan, milyen intenzitással terjed, azt már a környezeti tényezők, hőmérséklet, csapadék, levélzet nedvességborítottsága, stb. befolyásolják.

Az elmúlt években egyértelműen tapasztalható, hogy az intenzívebb gazdálkodás eredményeképpen nagyobb felületen és több kezelést valósítanak meg a gazdák.

  • 2006-ban: kalászosok területe 1,7 millió hektár, ebből 926 ezren védekeztek, ez kb. 52%-os arányt jelent, átlagosan 1,19-szer kezeltek hektáronként.
  • 2016-ban: 1,6 millió hektár kalászos területből 1,2 millión védekeztek, ami 75%-os arány, és hektáronként átlagosan 1,65-ször kezeltek.

Ez azt jelenti, hogy a terület legnagyobb része egyszer megkapja a gombaölő szert, míg egy részük kettő, esetleg három kezelést is kap. Persze egy járvány esetében (mint pl. a sárgarozsda idején volt) a kezelési szám drasztikusan emelkedhet.

A kalászosokban előforduló mindhárom problematikus időszakban (korai lombbetegségek, késői lombbetegségek, kalászbetegségek) hatékony megoldást jelenthet a különleges összetételű, komplex, 3 hatóanyagú DuPont™ Wirtuoz® gombaölő szer. Rugalmas felhasználhatóságával a korai és a később fellépő kórokozók leküzdésére egyaránt alkalmas. A DuPont kalászos gyomirtó-gombaölő szer csomagjai a DuPont™ Wirtuoz® Super és a Wirtuoz® SuperStar pedig egyszerre nyújtanak hatékony és költségkímélő megoldást a gabonában előforduló legfontosabb gyomok és korai lombbetegségek ellen – nyilatkozta az Agroinform.hu-nak Rácz István, a DuPont Növényvédelmi Üzletág marketing igazgatója.

Ha a jövőben permetezőgépet vásárolna, tekintse meg az Agroinform.hu oldalán található Apróhirdetéseket, illetve szemezgessen nemzetközi Géppiac-ajánlataink között.