A Növényorvosi Kamara felhívja a termelők figyelmét a kártevő elleni védekezés fontosságára. Ahogy írják: az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bogárrajzás megfékezésére az egyedi, elszigetelt védekezés nem elegendő. A kártevő ellen hatásosan csak összefogással, nagy, egybefüggő területen végzett kezeléssel érhetünk el eredményt.

A kukoricabogár elleni védekezési módszerek a termelők körében közismertek, azonban fontos észben tartani, hogy a védekezés csak akkor lesz hatékony és hosszútávú, ha minden rendelkezésre álló védekezési lehetőséget kihasználunk. Ennek a komplex védekezési eszköztárnak az elemei a vetésváltás, a talajfertőtlenítő szerek használata, esetleg lehetséges rovarölő csávázószer szükséghelyzeti engedélyben gondolkodni, de az egyik legfontosabb elem a kukoricabogár imágói elleni védekezés – olvasható az NMNK honlapján. A bogár imágóinak gyérítése most esedékes, ugyanis a főbb kukoricatermő körzetekben magas szintű rajzás tapasztalható.

imágó

Az imágók gyérítése kiemelten fontos – fotó: Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Sok tényező nehezíti a kártevő elleni védekezést, ilyen a jelenlegi alacsony kukoricafelvásárlási ár, vagy a kistérségi összefogás hiánya. Ahogy a kamara írja, sok termelő nem tesz semmit az éppen rajzó bogarak ellen – arra hivatkozva, hogy a táblaszintű védekezéssel úgy sem érhetünk el kellő eredményt. A tulajdon- és érdekviszonyok felülírhatják ugyan a komplex, térségi kukoricabogár elleni védelmet, de mi ne várjunk a szomszédra, hogy permetezzünk-e vagy sem.

A gondos gazdatársak a növényorvosokkal együtt felül kell, hogy emelkedjenek ezen a szemléleten, össze kell fogni egymással, meg kell szervezni és levezényelni a határ szintű kukoricabogár imágó elleni védelmet! Ilyen, együttes cselekvésre volt már példa, ma is léteznek jó kezdeményezések, de számuk egyelőre sajnálatosan kevés. Ne bízzunk a bogárban és ne mutogassunk egymásra, ha tényleg előre akarunk lépni. Amennyiben nem ezt tesszük, akkor évről évre egyre nagyobb gazdasági kárt okoz majd a kukoricabogár és egyre kevésbé éri majd meg kukoricát termelni – írja a Növényorvosi Kamara.