A metionin, mint alapvető aminosav meghatározó a kukorica tápértéke szempontjából, mivel elősegíti a szövetek növekedését és regenerálódását, a benne lévő kéntartalom pedig megvédi az emberi és állati szervezetet a szennyező anyagoktól, lassítja a sejtek elöregedését, továbbá alapvetően fontos a szelén és a cink felszívódása szempontjából.

Ezért a kutatók szerint az új felfedezés óriási segítséget jelenthet a fejlődő országokban az éhínség felszámolásában, különösen az olyan afrikai és dél-amerikai térségekben, ahol a kukoricát főleg emberi fogyasztás céljából termesztik – írja a sciencedaily.com.

Ugyanakkor a metionin-dúsítás a takarmányozás költségeit is jelentősen csökkentheti, amint azt a broilerek etetési kísérletei egyértelműen igazolták. A Jose Planta által irányított és a Szecsuáni Agrártudományi Akadémia szakembereinek közreműködésével végzett kutatás eredményeit a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban közölték.

kukorica

Az állati takarmányokat eddig is dúsították metioninnal – fotó: Shutterstock

Az eljárás a jelenlegi stádiumban még elég költséges és energiaigényes, a felfedezők szerint viszont azt is figyelembe kell venni, hogy jelenleg világszerte több milliárd dollár értékű szintetikus metionint adagolnak a kukorica alapú állati takarmányokhoz az állatok növekedésének gyorsítása érdekében.