A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Vidékfejlesztési Programból 1,8 milliárdot nyert el a jégkármérséklő rendszer kiépítésére 2017-ben. 986 talajgenerátort helyeznek üzembe az ország teljes területén, amiből 222 lesz automatizált, a többihez manuális beavatkozás szükséges. A rendszer kialakítása folyamatban van. Üzemeltetése a tervek szerint évi 1,5 milliárd forintba kerül majd.

Az időjárás ilyen módon való befolyásolása nem újkeletű. A történet dr. Bernard Vonneguttal kezdődött, aki atmoszférakutató volt, és 1946-ban a kutatócsoportjával először sikerült a GE laborjában a felhőmagvasítás jelenségét előidéznie és megfigyelnie. Ez azt jelenti, hogy egy mesterséges felhőből esőt, illetve hóesést fakasztott különféle anyagok, mint a só vagy az ezüst-jodid bevitelével. E tudományos eredmény nagy szenzáció lett, a sajtóban megjelenő cikkek mesterségesen szabályozott időjárásról, esővel eloltott erdőtüzekről és garantált karácsonyi hóesésről szóltak. Aztán hamarosan kiderült, hogy a gyakorlatban nem olyan egyszerű a dolog kivitelezése…

A "civil esőfakasztás" azóta egész iparággá nőtte ki magát: 52 országban foglalkoznak ilyesmivel, és a legnagyobb szereplő Kína, ahol százmilliókat költenek arra, hogy a mezőgazdaságot támogassák az így előidézett öntözéssel, illetve a nagyvárosok katasztrofálisan agyonszennyezett levegőjét mossák ki néha egy kiadós esővel.

jégeső

Régi elképzelés az időjárás, azon belül is a jégeső befolyásolása – fotó: Shutterstock

A tudósok a mai napig vitatkoznak azon, valójában milyen hatásfokkal működik a mesterséges esőfakasztás, de ahhoz már elég statisztika gyűlt össze, hogy ki lehessen jelenteni: működik.

Ha egy felhő pont a kellő magasságban van, és ott pont a kellő hőmérséklet uralkodik, akkor a párából kicsapódó vízcseppeknek van is idejük megfagyni, és nem is olvadnak el, mire leesnek a földre: vagyis kész a jégeső. Ebbe a folyamatba úgy lehet beleavatkozni, hogy a felhőbe beleszórunk egy anyagot, ami felturbózza a jégkristályok képződésének sebességét. Az eredmény: sokkal több, de kisebb jégdarab, amelyek szépen visszaolvadnak vízzé, mire a földfelszínig érnek.

Hazánkban hamarosan minden készen áll arra, hogy az Európai Unióban egyedülálló módon az egész ország védettséget élvezzen a jégverés ellen. A jégkármérséklő rendszer a tervek szerint májusban kezdi meg a működését.