Almatermés Magyarországon

Magyarországon egy jó évjáratban, amilyen például a 2014-es és a 2018-as volt, 800-900 ezer tonna alma terem, míg a gyengébb években 300-400 ezer tonnára lehet számítani. Ilyen év volt 2011, 2019 és 2020 is. Az utóbbi húsz év legrosszabb termése 214 ezer tonna alma volt 2007-ben, ekkor a tavaszi fagyok okozták a terméskiesést.

Az átlagosan 600 ezer tonna körül alakuló termésmennyiség kétharmada ipari feldolgozásra kerül (ennek 80-90%-a a sűrítménygyártó léüzemekbe), egyharmada pedig friss áruként került a piacra.

Kezdetben jók voltak a terméskilátások

A vegetáció kezdete előtt, kor tavasszal még nagyon jó volt az idei terméskilátás. Ennek az is oka, hogy a tavalyi gyenge termés miatt jó volt a virágrügy-berakódottság, és egyes fajták esetében erős virágzásra lehetett számítani. A várakozásoknak megfelelt a valóság: a Gala- és Golden-fajtakörben jó vagy közepes volt a virágzás, a többi fajta esetében pedig kifejezetten erősnek bizonyult. A virágok kondíciója, vitalitása és fertilitása is megfelelőnek tűnt – olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján megjelent prognózisban.

A csapadékellátottság biztató volt kezdetben

Az idei év jól indult, hiszen a legtöbb termesztőkörzetben megfelelő volt a csapadék mennyisége. A talajok vízkészlete kielégítő volt, köszönhetően a bőséges őszi és kora tavaszi esőzéseknek, ami nagyban segítette a virágzást, a nektárképződést és a terméskötődési folyamatokat.

Majd megérkeztek a tavaszi fagyok.

A tavaszi fagy idén sem kímélte az ültetvényeket. Az áprilisi hideg időjárás hatása főként ott volt érezhető, ahol előrébb jártak fejlettségben az ültetvények: a Dunántúlon, Pest és Bács-Kiskun megyében, valamint a Dél-Alföldön Ezeken a területeken a virágkárok már egyértelműen érdemi terméskiesésre lehetett számítani.

Az ország északi és észak-keleti termőtájain ezzel ellentétben azonban nem voltak olyan nagy virág-fagykárok, amiből jelentősebb terméskiesésre lehetett volna következtetni. Innen származik egyébként a hazai almatermés kétharmada.

alma

Az idei almatermés mennyisége elmarad az átlagostól – Fotó: pixabay

Bár ezeken a tájakon kevésbé volt jellemzi a hajnali fagy, a hideg idő hátráltatta a terméskötődést, ami később jelentős gyümölcshullásban mutatkozott meg. A terméskötődés szempontjából sorsdöntő, a virágzás alatti és virágzást követő 4-6 hétben hűvös, borult és fényszegény idő volt jellemző, így a virágzás lassan, körülbelül 3-4 hét alatt zajlott le. Tovább rontotta a helyzetet a júniusi hőhullám, és a nyár elején már meghatározóvá váló csapadékhiány.

Fokozatosan csökkent a jó almatermés esélye

Július első felére már jelentősen romlottak a korábban még jónak nevezhető terméskilátások, a július-augusztusi időszakban pedig tovább rontotta a kilátásokat az újabb hőséghullám, amely jelentős csapadékhiánnyal is párosult.

Mindez ahhoz vezetett, hogy le nem hullott gyümölcsök mérete is alulmúlta a szokásosat. Az öntözetlen ültetvényekben 2-3 kaliber (10-15 mm), míg az öntözöttekben hozzávetőlegesen egy kaliber (~ 5 mm) lehet az elmaradás, ami értelemszerűen a termés mennyiségében is visszatükröződik – olvasható a fruitveb.hu-n.

Növényvédelmi probléma is akadt bőven

Az április-májusi csapadékos és rendkívül párás időszak miatt szinte soha nem tapasztalt mértékű, extrém varasodás-fertőzés lépett fel, erről mi is többször írtunk növényvédelmi előrejelzéseinkben. Nem volt ritka az sem, hogy a rezisztens fajtáknál is jelentős mértékű fertőzés alakult ki.

Az erősen fertőzött almaültetvényekben a varasodás miatt jelentős lombfelület-veszteség következett be, az intenzívebben művelt ültetvényekben pedig (ahol a lomb kevésbé, a gyümölcs kisebb-nagyobb mértékben érintett) nem elsősorban a mennyiségi, hanem a minőségi kiesés a meghatározó: az étkezési alma helyett ipari alma minőség.

Termésbecslés 2021

A FruitVeB hazai almatermésre vonatkozó, 2021. augusztus 06-án kiadott előzetes termésbecslése 550 ezer tonna +/-10% volt, de a nyári hőség és aszály valószínűsíthetően lefelé korrigálja az 550 ezer tonnás centrummal jellemzett prognózist.

A FruitVeb jelenlegi álláspontja szerint az 520 ezer tonna +/- 10% intervallumban fog alakulni az idei hazai almatermés, amit a szüretig hátralévő időjárás még befolyásolhat.

A hűvös tavaszi időjárás miatt jelenleg körülbelül 10 nap csúszásban van a vegetáció, tehát az átlagosnál későbbi szezonkezdés a valószínű. Az is érdekes változás az átlagos évjáratokhoz képest, hogy a termőtájak közötti 7-10 napos érésidőbeli eltérés 1-3 napra csökkent, azaz nem lesz jelentős eltérés az egyébként korábban érő Dunántúl, Bács-Kiskun vagy Dél-Alföld és a későbben érő északi, észak-keleti termőtájak szüretének kezdete között.