Az elmúlt egy hét kora nyári, mérsékelten meleg időjárása hozott némi csapadékot is magával. Záporok és zivatarok tarkították az elmúlt hetet, bár a csapadék mennyisége elmaradt a szükségestől. A nappali hőmérséklet 20 °C körül alakult, helyenként még 30 fokot is mérhettek a délutáni órákban. Mindez pedig a károsítók egyre erősödő fellépését okozza. Mostanra az összes termesztett kultúra fokozott figyelmet igényel.

Milyen állapotban van az őszi árpa és az őszi búza?

Az őszi árpa már virágzik. Kórtani szempontból jelentős változás nem történt, hiszen a termelők nagy része a fungicides lombvédelmi kezelést már korábban elvégezte. Ezzel sikeresen blokkolták a kezdeti fertőzéseket.

Az őszi búza zászlós levelei már kiterültek, közel van a kalászolás. Ez egy igen érzékeny fenológiai állapot. Ekkor a fogékony fajtáknál felerősödhetnek a levélfoltosságot okozó betegségek. Akik viszont már korábban elvégezték a gombaölő szeres kezelést, azoknak nem kell számolniuk nagy fertőzési nyomással. Persze nem árt résen lenni és folyamatosan szemlézni a búzatáblákat.

Számolnunk kell azonban a fuzáriumos betegséggel (Fusarium graminearum, F. culmorum), mert a kalászhányástól a virágzás végéig ennek a betegségnek különösen nagy a jelentősége. Még várható némi csapadék, ami elég ahhoz, hogy nedvesen tartsa a növényzetet, kedvező körülményeket teremtve ezzel a fertőzéshez.

A gabonalisztharmat (Blumeria graminis) terjedése tovább erősödött. Az alsóbb leveleken mutatkoznak a jellegzetes pamacsok (lisztharmattelepek), és ez gyorsan „kúszik" felfelé a melegedő időben.

A vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) lárvái már ott vannak a leveleken, és a fő károsítást azok okozzák. Egyre növekvő számban jelennek meg, egyelőre zömében L1-es L2-es fejlettségi állapotúak. A fertőzöttség táblánként igen nagy eltéréseket mutat, így helyi szintű felvételezés alapján hozzuk meg a döntést a védekezés szükségességéről és időzítéséről.

vetésfehérítő

A vetésfehérítő-lárvák már jelen vannak – fotó: Lepres Luca

A repcében még mindig a kártevők vannak túlsúlyban

Az őszikáposztarepce-táblák fokozatosan vesztik el a sárga színüket, de továbbra is a kártevők vannak túlsúlyban. A repcefénybogarak (Meligethes aeneus) egyedszáma jelentősen lecsökkent. A repcebecő-ormányosok (Ceutorhynchus assimilis) azonban a védekezések ellenére is igen nagy számmal tartózkodnak a táblákban. A repcebecő-gubacsszúnyog (Dasineura brassicae) is jelen van, és tojásokat rak az ormányosok által megrágott becőkbe.

repce

Még mindig sok a kártevő a repcében – fotó: Lepres Luca

A kukoricát és a napraforgót felfedezték a barkók

A napraforgó és a kukorica is gyorsan növekszik, a barkók (Tanymecus palliatus és T. dilaticollis) már felfedezték a kis növénykéket, de kártételük elhanyagolható mértékű. Kukoricában még kevésbé okoznak problémát, mint a napraforgóban. Mivel a kelés egyenletes volt és van elég csapadék a növények fejlődéséhez, így nem kell súlyos kártétellel számolnunk.

A kapás növényeknél továbbra is a gyomirtás a sürgető. A gyomok hihetetlen tömegben és gyorsan nőnek, ezért a posztemergens kezelésekre minél hamarabb sort kell keríteni.

napraforgó

A barkók felfedezték a napraforgót – fotó: Lepres Luca

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.