A haladó növénybarátok, hobbikertészek sokszor kifejezetten azokat a növényfajokat keresik, melyek tartása kihívást jelent, mert így intenzívebben hódolhatnak szenvedélyüknek, de az átlagos kertészkedők sem válogatnak feltétlenül a zöldek között az ápolási igény szintje alapján.

Sokan vannak azonban úgy a benti vagy a kerti növényekkel, hogy egyszerű dekorációként, látványelemként tekintenek rájuk, és a fő követelményük a növénnyel szemben, hogy ne kelljen vele túl sokat foglalkozni.

Erre alapozva számtalan cikk és leírás ajánl az érdeklődőknek „gondozásmentes” növényfajokat, ám ez minden esetben félrevezető, hiszen olyan növény nincs, amely semennyi gondoskodást nem kíván. Nem kell azonban kétségbeesni, valóban sok olyan faj van, melyek nagyon alacsony gondozási igényűek, illetve tűrőképességük olyan magas, hogy még a feledékenyebb növénytartók sem könnyen tudják őket a növénymásvilágba juttatni.

Szobanövények amatőr növénybarátoknak

Lássuk előbb a szobanövényeket, hiszen a vázolt igény általában a lakáson belül merül fel gyakrabban, aminek oka, hogy a beltéri helyiségeket szinte mindenki szívesen dekorálja növényekkel, még akkor is, ha egyébként nem vonzódik különösebben a szobanövényekhez.

Az első ötlet általában a kaktuszok és pozsgások népes családjának valamelyike, hiszen ezek extrém módon szárazságtűrők, és tápanyag-utánpótlás nélkül is nagyon sokáig elvegetálnak. Esztétikai értékük ugyanakkor nem mindig magas, ráadásul általában kis, közepes méretűek, így aki látványosabb zöld lakótársat keres, más után kell néznie.

Ideális választás lehet szobánkba a Zamioculcas, ismertebb nevén legénypálma, ami tényleg igazi túlélő.

szobanövények

A zamioculcas, ismertebb nevén legénypálma igazi túlélő – fotó: Pixabay

Ez a dísznövény igen gyorsan fejlődik, zöldtömege nagy és látványos. Fényigénye közepes, így árnyékoltabb szobákban sem reménytelen próbálkozni vele, ha pedig olykor kimarad a heti öntözés, az sem okoz számára maradandó károkat. Intenzív növekedési üteme miatt idővel nagyobb edénybe kell átültetni, és ugyanezen ok miatt apró helyiségbe nem való.

Az anyósnyelv is igazi túlélő, nem véletlen, hogy gyakran fellelhető orvosi várókban, hivatali folyosókon vagy panelépületek lépcsőházaiban. Fényből nem kér sokat, öntözni sem kell túl gyakran, tehát feledékeny házigazda mellett, sötétítőfüggöny mögött is életben marad. Érdemes a törpeváltozatot választani, mert a nagyobb fajták idővel támasztékra, karózásra szorulnak, ennek hiányában a növény gyökérzete nem bírja megtartani a súlyos leveleket.

igénytelen szobanövények

Az anyósnyelv feledékeny házigazda mellett, sötétítőfüggöny mögött is életben marad – fotó: Pixabay

A zöldike vagy csokrosinda a növényvilág terminátora, már ami a túlélést illeti. Kevés vízzel is beéri, a száraz időszakokban vastag gyökérzete segítségével marad életben. A fényt kedveli, de sötétebb zugokban is elél, bár ilyenkor virágzása elmarad. A téli időszakban egészen 7-8 Celsius-fokig tolerálja a hűvös klímát, így rosszul szigetelt ablakok párkányán sem fázik meg.

Hasonlóan jól alkalmazható a vázolt célok mentén a fikusz, az illatos sárkányfa, a borostyán, a fodrospálma, a pletyka, vagy a kukoricalevél.

Strapabíró kerti dísznövények

A kertben már tágabbak a lehetőségek, ugyanis a cserepeseknél jóval nagyobb térfogatú szabadföld sokkal több és hosszabban tartó tápanyagot tartalmaz, az öntözéseket pedig – igaz, rendszertelenül – elvégzi az eső. Így sem mindegy azonban, hogy mi kerül a birtokra, ha az a cél, hogy kevés időt kelljen növényápolással tölteni.

A tűlevelű örökzöldek (mint például a közkedvelt lucfenyő) az ültetést követő fejlődési szakaszban ugyan kívánnak öntözést, később azonban beérik a természetes csapadékkal, legfeljebb néha spricceléses párásítással kell kedvezni nekik.

A díszcserjék közül javasolható a hamvas gyöngyvessző, a fagyal, a gyöngyvessző, a barátcserje, a cserszömörce, a rózsalonc, a szárnyas kecskerágó vagy a tamariska.

A virágos dísznövények közül minimális ápolást követel a foltos árvacsalán, a tűzgyöngyvirág, a medveköröm, a porcsinrózsa, a búzavirág, a délvirág, a napvirág vagy a kokárdavirág.

Érdekes tény, hogy a kényesnek ismert rózsák többsége kifejezetten alacsony gondozási igényű, a kötelező ápolási feladatokon (metszés, téli védelem) kívül igazán kevés gondoskodást kérnek, öntözésüket is elegendő lehet hetente egyszer megejteni, cserébe akár egész nyáron, hónapokon keresztül virágoznak.

rózsa

A rózsák többsége kifejezetten alacsony gondozási igényű – fotó: Pixabay

Megemlítendőek még a könnyen tartható díszfüvek, közülük is kiemelve a zabfüvet, a medveszőrcsenkeszt és a deres csenkeszt.

Végül pedig egy általános tipp: a kertben mindig azok a (dísz)növények lesznek a legalacsonyabb gondozási igényűek, melyek az adott területen honosak, vagyis alkalmazkodtak a helyi klímához és a tájegységen jellemző talajtípushoz. Ezért érdemes a környéken körbenézni, és a közeli mezőkön, réteken, erdőkben élő növényeket alapul venni válogatáskor!

Megyeri Szabolcs

Megyeri Szabolcs
Kertész, kertészmérnök, blogger.

Szabolcs kertészeti tanácsaival találkozhatsz saját blogján, facebook oldalán és videócsatornáján is.

Ahogy a blogon olvasható: "Szeretném a kertészkedést közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni."