Melegedő városok

A 2003-as európai hőhullám szedte eddig a legtöbb halálos áldozatot, ami nem csoda, hiszen ez volt 1540 óta a legmelegebb nyár Európában. Franciaországot különösen súlyosan érintette a kánikula, de több másik országban is egészségügyi válsághoz vezetett, és a szárazsággal párosulva a termést is megtizedelte Dél-Európa egyes részein. A halálos áldozatok számát Európában több mint 70 000-re becsülik.

Az ETH Zürich Légkör- és Klímatudományi Intézetének kutatócsoportja bizonyítékot talált arra, hogy a fák akár 12°Celius fokkal is csökkenthetik a városok általában betonnal vagy aszfalttal borított talajának hőmérsékletét. A Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmányában a csoport leírja, hogyan elemezték Európa több száz városának műholdfelvételeit, és mi mindent tudtak meg belőlük. Korábbi kutatásokból persze már sejthető volt, hogy a városok zöldfelületekkel való ellátása segíthet csökkenteni a levegő magas hőmérsékletét a meleg hónapokban.

 

A városok jellemzően jelentősen melegebbek, mint a környező területek, mivel a hatalmas kiterjedésű aszfalt és cement amivel lefedtük őket elnyeli a hőt.

Az új kísérletben a kutatók a levegő hőmérséklete helyett a városi talajra gyakorolt lehetséges hőmérsékleti hatásokat vizsgálták. Ennek hőmérsékletét a környéken élők nem érzik olyan élesen, mint a levegő hőmérsékletét, mivel a talaj lábuk alatt van, nem pedig körülöttük.

A kutatók megjegyzik, hogy a fák az általuk biztosított árnyék miatt képesek hűvösebbé tenni a talajt, ami arra utal, hogy hasonló módon segítenek csökkenteni az épületek felszíni hőmérsékletét is.

A kutatók megjegyzik, hogy a fák az általuk biztosított árnyék miatt képesek hűvösebbé tenni a talajt, ami arra utal, hogy hasonló módon segítenek csökkenteni az épületek felszíni hőmérsékletét is. Kép: Unsplash

Műholdas adatok

A földfelszíni hőmérséklet-érzékelőkkel felszerelt műholdak adatait elemezve összesen 293 európai város adatait vették górcső alá, összehasonlítva a fákkal borított városrészek földfelszíni hőmérsékletét a hasonló, közeli, fákkal nem borított városi területekkel. Az összehasonlítás érdekében ugyanezt tették a legelőkkel és szántóföldekkel borított vidéki területek esetében is.

"Megállapították, hogy a fákkal borított városi területeken a talajfelszín hőmérséklete jellemzően kétszer-négyszer hűvösebb volt, mint a közelben lévő hasonló, fákkal nem borított területeken."

Ezek a különbségek Dél-Európa egyes részein alacsonyabbak voltak a környező területeknél, más régiókban, például Közép-Európában ahol hazánk is található, pedig jelentősen nagyobbak. Érdekes módon a kutatók nem találtak ilyen hőmérsékleti különbségeket a vidéki területeken, a városokban pedig nem sikerült azonosítani semmiféle különbséget a növényzetfajták különböző típusai esetében sem.

A kutatók megjegyzik, hogy a fák az általuk biztosított árnyék miatt képesek hűvösebbé tenni a talajt, ami arra utal, hogy hasonló módon segítenek csökkenteni az épületek felszíni hőmérsékletét is. A munkájuk rávilágít arra, hogy a városi területek fásítása milyen komoly hatással lehet ránk.


A kutatók megállapították, hogy a fákkal borított városi területeken a talajfelszín hőmérséklete jellemzően kétszer-négyszer hűvösebb volt, mint a közelben lévő hasonló, fákkal nem borított területeken.

A kutatók megállapították, hogy a fákkal borított városi területeken a talajfelszín hőmérséklete jellemzően kétszer-négyszer hűvösebb volt, mint a közelben lévő hasonló, fákkal nem borított területeken. Kép: Unsplash

Egyetlen fa

Egyetlen fa egy városi kert hátsó udvarban, vagy az utcán jól mérhető hűtési előnyökkel járhat egy másik kutatás szerint. Ennek során azt vizsgálták, hogy az „elosztott” fák, melyek önállóan állnak és szétszórtan helyezkednek el a városi negyedekben, segíthetnek-e csökkenteni az esti hőséget.

Az eredmények szerint az egyedülálló fák ültetése is jó stratégia lehet a városi hőség mérséklésére, különösen azokon a területeken, ahol a parkok számára alig van terület.

"Rengeteg jó okunk van a fák ültetésére, de a tanulmányunk azt mutatja, hogy nem szabad alábecsülnünk az egyes fák szerepét a városi területek hőcsökkentésében " - mondta Michael Alonzo, környezettudományi adjunktus a tanulmány vezető szerzője. A kutatás anyaga az Environmental Research Letters folyóiratban jelent meg.

(Forrás: phys, phys)