A St. Louisban működő Washington University kutatói olyan baktériumot hoztak létre, amely nappal fotoszintézis segítségével oxigént állít elő, éjszaka pedig nitrogén felhasználásával klorofillt termel a fotoszintézishez – írja a sciencedaily.com. Ez az eredmény a jövőben olyan növényekhez vezethet, amelyek maguk állíthatják elő a fejlődésükhöz szükséges nitrogénműtrágyát, és azért a termelőknek nem kell komoly összegeket fizetniük.

Ez, a több millió ember élelmiszer-ellátását megkönnyítő megoldás egyelőre lehetetlennek tűnik, de a kutatók hangsúlyozzák, hogy nagyon is komoly lehetőségről van szó, vagyis a Himadri Pakrasi professzor által irányított felfedezés forradalmi változást hozhat a világ mezőgazdaságában és a környezetvédelemben.

műtrágya

A műtrágyák kiváltása még messze van, de a kutatók szerint ez reális cél – fotó: Agroinform.hu

Az új módszer tehát nemcsak a műtrágyák árának megtakarítását jelenti, de erősen csökkentheti a műtrágya gyártással együtt járó üvegházhatású gázkibocsátást is.

A műtrágyagyártás ugyanis energiaigényes és alacsony hatékonyságú folyamat, mivel a kész N-műtrágyák jelentős része – a vizeket szennyezve – kimosódik a talajból, miközben a körülöttünk lévő levegő gyakorlatilag kimeríthetetlen nitrogénforrást képez.

A növények a levegő nitrogénjét csak megfelelő baktériumok segítségével tudják megkötni, amelyeknek a növényekbe való beépítése még nincs teljesen kidolgozva, de a kutatócsoport állításuk szerint nagyon közel jár a végleges megoldáshoz.