Jó minőségű, de a vártnál kevesebb lesz idén a csemegekukorica-termés
A korai fajtákat elkezdték betakarítani. Hajdúsági gazdák elmondása szerint a vetéskor kevés volt a csapadék, később pedig hirtelen esett sok eső, ami nem tett jót a kukoricának. A várható termésmennyiség így is elérheti az 500 ezer tonnát. A csemegekukorica jelentős részét konzervipari és mélyfagyasztó vállalatok dolgozzák fel – hangzott el az M1 Híradójában.

Hogyan védjük meg a búzát a kalászfuzáriumtól? (PR-cikk)
Ellenálló fajták és hibridek, valamint a megfelelő agrotechnika kombinációja elengedhetetlen.

Kevesebb idén a poloska, de ez még könnyen változhat
A szakemberek egyelőre csak találgatnak, de valószínűleg az aszályos tavasz miatt most (még) kevesebb a poloska Magyarországon.

poloska

A következő hetekben dől el minden – fotó: Pixabay

Gyapjas sertés: a régi-új csodajószág
Egy német sertéstartó gazda, Andrej Babitz családi vállalkozásban gyapjas sertések tenyésztésébe kezdett, mert meggyőződése, hogy a tartásból kiszorult fajta igazi aranybánya lehet.

Megszólalt a szakember: ezért drága a magyar alma
Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke a Világgazdaságnak elmondta, még nagyon a szezon elején vagyunk, de a várható hozam máris jóval kisebbnek ígérkezik a tavalyinál, amikor szintén gyenge volt a termés, ezért nem valószínű, hogy az indulóárak később csökkennek.

Olyan kevés az idei méz, hogy januárra eltűnhet a magyar áru a polcokról
Jó minőségű mézek közül válogathatnak a hazai vásárlók, a termékek többsége átment az Országos Magyar Méhészeti Egyesület nagy mézvizsgálatán. A rossz hír azonban, hogy az időjárás miatt a szokásosnál jóval kevesebb méz készült.

méz

Mely repcehibridektől várhatók jó eredmények az idén tapasztalt kedvezőtlen körülmények között?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Gabonatermesztők Országos Szövetségével (GOSZ) és a Vetőmag Szövetséggel (VSZT) együttműködve – a kukoricát és az őszi búzát követően – már az őszi káposztarepcét is bevonta a fajta-összehasonlító kísérletek körébe.

Műholdas növényállomány-megfigyelés a magyar gazdáknak (PR-cikk)
Műholdas méréssel nemcsak a növényzetről, de a talajfelszínről, illetve a meteorológiai viszonyokról is tudunk információt gyűjteni. Ez alapján képet kaphatunk a talaj felületi vagy mélyebb rétegének hőmérsékletéről, de akár annak víztartalmáról is.

Fókuszban a durumbúza – idén a termelők nagyon szép profitot érhettek el a learatott termény eladásakor (PR-cikk)
Egyre inkább keresi a piac a kemény búzát, és meg is fizeti! Az idei évben szinte sose látott magasságokig szökött a durumbúza terménypiaci ára.

durumbúza

A LUPIDUR Ausztriában a legmagasabb termésátlagokat mutató durumbúzafajta.

Növényvédelmi előrejelzés: Az ismétlődő esős ciklusok újabb fertőzési hullámokat indítanak el a szőlőben
A tőkéken, főképpen hónaljhajtásokon újabb peronoszpórafertőzések okoznak levéltüneteket, és a lisztharmat is kedvező körülményeket talált az elmúlt időszakban. Az Agroinform.hu 2020. évi 34. heti növényvédelmi előrejelzése.

Válasszon őszi búzát a győztesek közül! (PR-cikk)
A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot. Természetesen a jövedelmezőség szem előtt tartásával, ami egyet jelent a fejlesztéssel, az innovációval.

A legszebb és leginnovatívabb stand címet a Vitafort nyerte el a XXIX. Farmer Expón! – VIDEÓ (PR-cikk)
A Vitafort Első Takarmánygyártó és Forgalmazó Zrt. a közép-európai térség egyik meghatározó, a magyar takarmánypiac élenjáró vállalata. 2020 kihívásairól és a vállalat új, készülő beruházásáról is hírt adunk.

Új gyomirtó szert engedélyeztetnének a glifozát kiváltására
Az USA Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) egy új gyomirtó szer, illetve hatóanyag engedélyezését javasolja a glifozát helyettesítésére, amelynek betiltását a közel jövőben több ország tervezi.

kép

A tiafenacilt alacsony veszélyességi fokú szerként tartják számon – fotó: Shutterstock

Információszerzés és döntéstámogatás az agráriumban
Meghívó országos felmérésre értékes ajándékokkal és érdekes információkkal.

Szívesen vásárolnak gyári zöldséget a japánok – Ezen a farmon 30.000 fej saláta terem naponta! – VIDEÓ
Az üvegházakban és emberi érintésmentes zöldséggyárakban előállított termékeket szívesebben vásárolják a COVID-19 vírustól rettegő, kórokozó-fóbiás japán fogyasztók. A legújabb japán üzemek a magaspályás vasúti sínek alatti területeket is kihasználják zöldségtermesztésre.

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.