A nikkel kis mennyiségben fontos mint esszenciális elem, nagyobb koncentrációban viszont vegyületei mérgezőek és rákkeltők. Bőrallergiát, az érzékenyeknél asztmát, gyomor- és vesekárosodást válthat ki.

A másik elem, az ólom még veszélyesebb. Az emberi szervezetbe bejutó ólomvegyületek már kis koncentrációban is mérgezőek, felhalmozódva ólombetegséget, ólommérgezést okoznak (vörösvérsejtek elroncsolódása, gyomor- és bélgörcsök, bénulás stb.).

Cserépkultúrás kísérletekben az iménti két veszélyes elem hatásait vizsgálták, hogy azok ionjai milyen hatással vannak a spenótban mint tesztnövényben az esszenciális növényi tápanyagok koncentrációjára és azok felvételére. Négyféle (0-100-150-300 mg/kg száraz talaj) koncentrációval dolgoztak.

spenót

Az ólom okozta toxicitás a spenót gyökerében és hajtásában nagyobb mértékű, mint a nikkel esetében – fotó: Pixabay

A talajban az ólomkoncentráció növekedésével a mikrotápanyagok (vas, cink, réz, mangán) és a makrotápanyagok (foszfor, kálium, kén) koncentrációja a növényben szignifikánsan csökkent. Várhatóan az ólom okozta toxicitás a spenót gyökerében és hajtásában nagyobb mértékű volt, mint a nikkel esetében.