A kampány célja, hogy összegyűjtse azon legfontosabb információkat, amelyek segítséget nyújthatnak megérteni, hogy pontosan mit is jelent a szén-dioxid gazdálkodás, továbbá tájékoztatást adnak többek között arról, hogy jelenleg milyen alacsony széndioxid-gazdálkodást biztosító mezőgazdasági gyakorlatok állnak a gazdálkodók rendelkezésére, valamint, hogy mekkora kibocsátáscsökkentési potenciált jelenthet ezen gyakorlatok alkalmazása az EU-ban? - olvasható a nak.hu nemzetközi hírei közt.

aszály

A negatív környezeti hatások az elmúlt évtizedben egyértelműen felerősödtek – fotó: pixabay.com

A klímaváltozás mára már az egész világon érezteti hatását

Az éghajlatváltozással járó negatív környezeti hatások az elmúlt évtizedben egyértelműen felerősödtek, a klímaváltozás az egész világon érezteti hatását. Egyre gyakrabban tapasztalhatóak Európában, így hazánkban is olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint az extrém hőingadozások, a hőhullámok, az aszály, a heves esőzések és árvizek.

Ezek a hatások egyrészt csökkentik a mezőgazdasági termelés biztonságát és rontják a hatékonyságát, másrészt nagyon komoly élelmezésbiztonsági-, gazdasági-, humán-, állat- és növényegészségügyi aggályokat is felvetnek.

Annak érdekében, hogy csökkenteni tudjuk az éghajlatváltozás negatív hatásait és kockázatait a globális átlaghőmérséklet emelkedést jóval az iparosodás előtti átlaghőmérsékletnél 2°C-kal magasabb hőmérsékletszint alatt szükséges tartani. Ezzel párhuzamosan törekedni kell arra, hogy a hőmérsékletemelkedés az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) álláspontja szerinti biztonságos mértékre, azaz az iparosodás előtti átlaghőmérséklet feletti 1,5°C korlátozódjon.

Az Unió az Európai klímarendeletben vállalta, hogy 2050-re eléri a karbonsemlegességet

Az elmúlt években számos intézkedés történt ezen célok elérése érdekében.  Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSz) klímaváltozási konferenciáján 2015-ben195 ország képviselője megtárgyalta a Párizsi éghajlatvédelmi egyezményt, mely megállapodást 2016 decembere óta 194 ország és az Európai Unió is aláírta és amely megállapodásnak a hazai kihirdetése a 2016. évi L. törvénnyel történt meg.

Az Unió az Európai klímarendeletben továbbá vállalta, hogy 2050-re eléri a karbonsemlegességet, azaz, hogy megteremti az egyensúlyt a kibocsátott szén-dioxid, illetve a légkörből kivont és szénelnyelőkben tárolt szén-dioxid mennyisége között. Az Európai Bizottság 2019 decemberében tette közzé azt az ambiciózus szakpolitikai intézkedéscsomagot - az Európai Zöld Megállapodást (Green Deal), -  amely biztosítani hivatott a zöld átállás folyamatának az Unióban való beindítását és a 2050-re kitűzött klímasemlegességi cél megvalósítását.

Elő kell segíteni a kitűzött éghajlatvédelmi célkitűzéseknek az élelmiszer-termelés veszélyeztetése nélküli elérését, ezért támogatni kell az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásaihoz való alkalmazkodást és az ellenálló képesség fokozását, illetve az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklését.

szén-dioxid

Meg kell teremteni az egyensúlyt a kibocsátott szén-dioxid, illetve a légkörből kivont és szénelnyelőkben tárolt szén-dioxid mennyisége között – fotó: pixabay.com

Tájékoztató videót készítettek a célok megvalósítása érdekében

Fenti célok minél hatékonyabb megvalósítása, a közvélemény tudományos alapokon nyugvó, hiteles forrásból származó, minél közérthetőbb módon történő tájékoztatása, valamint a folyamatban lévő vitákhoz újabb perspektívák felkínálása érdekében az európai mezőgazdasági termelők és szövetkezeteik legerősebb érdekképviseleti szervezete, a Copa-Cogeca Dán Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Tanács, valamint az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló, több érdekelt felet tömörítő csoport, az Európai Állattenyésztők Hangja támogatásával tájékoztató videót készített „A 10 legfontosabb dolog, amit érdemes megérteni a szén-dioxid-gazdálkodással kapcsolatban" címmel.

A Copa-Cogeca által a „Szén-dioxid gazdálkodás" című új kommunikációs kampányának keretében 2022. június 1-jén közzétett videónak a célja, hogy összegyűjtse a szén-dioxid gazdálkodással kapcsolatos legfontosabb információkat és ezen témakörhöz kapcsolódó ismereteket minél szélesebb körben bővítése - írja a nak.hu, majd részletezi a főbb témaköröket:

  1. Mi is az a "szén-dioxid-gazdálkodás"?
  2. Melyek azok a konkrét mezőgazdasági gyakorlatok, amelyek a szén-dioxid-gazdálkodás körébe tartoznak?
  3. Mely európai országok rendelkeznek a legnagyobb szén-dioxid-gazdálkodási potenciállal?
  4. Mekkora a szén-dioxid-gazdálkodás kibocsátáscsökkentési potenciálja az EU-ban?
  5. Vannak-e a gazdálkodókat terhelő többletköltségei a hatékony szén-dioxid-gazdálkodásnak?
  6. Milyen gazdasági modellek alapján fejleszthető ki a szén-dioxid-gazdálkodás?
  7. Hogyan takaríthatnak meg pénzt a gazdák az alacsony szén-dioxid kibocsájtást biztosító gazdálkodási gyakorlatok alkalmazásával, és hogyan lehet ellenőrizni a rendszert?
  8. Milyen konkrét szén-dioxid-gazdálkodási projektek vannak jelenleg?
  9. A szén-dioxid-gazdálkodás egy „csodaszer"?
  10. Van-e más módja a szén tárolásának ma?

A Copa-Cogeca az angol nyelvű videóanyagot a YouTube-on tette közzé, az egyes témaköröket külön-külön feldolgozó 10 rövid videót tartalmazó oktató anyagait pedig a Twitter oldalán fogja megjelentetni.

A fentiekre tekintettel  a NAK azt javasolja, hogy az érdeklődők kövessék figyelemmel az Európai Állattenyésztők Hangja elnevezésű csoport honlapját, Twitter oldalát, ahol minden, a "Szén-dioxid gazdálkodás" címmel most elindított kampányhoz kapcsolódó információt egy helyen, angol nyelven elérhetnek.


A genetikai sokféleség megőrzése az emberiség táplálása szempontjából a jövő kulcskérdése

A genetikai sokféleség megőrzése, csökkenésének megállítása, valamint az élelmezési és mezőgazdasági célú genetikai erőforrások védelme és fenntartható használata a földi élet, az emberiség táplálása szempontjából a jövő kulcskérdése - áll a cikkben összefoglalásképpen.

Az elmúlt időszak történései egyértelműen megmutatták, hogy az agrártermelés céljainak hosszú távú megvalósítását szolgáló biológiai alapok, fajok, -fajták és szaporítóanyagok védelmének, megőrzésének mekkora a jelentősége, -  az élelmezésbiztonság társadalmi szempontból stratégiai kérdéssé vált az egész világon.  A mezőgazdaság a lakosság elérhető, megfizethető és egészséges élelmiszerekkel történő ellátásának nélkülözhetetlen alappillére. Egyre inkább megnehezítik a gazdálkodók tevékenységét a klímaváltozás hatásai, újabb és újabb kihívások elé állítva őket.

vihar

Gondokat okozhatnak a szélsőséges időjárási jelenségek – fotó: pixabay.com

Cikksorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mivel kiemelt feladatának tekinti a gazdálkodók minél szélesebb körű és hiteles forrásból származó információkon alapuló tájékoztatását, ezért a Copa-Cogeca által „Szén-dioxid gazdálkodás" címmel indított kampány anyagainak felhasználásával cikksorozatot indít, és kezdeményezi a „A 10 legfontosabb dolog, amit érdemes megérteni a szén-dioxid-gazdálkodással kapcsolatban" című videóanyag magyar nyelvű változatának elkészítését.

A szakemberek abban bíznak, hogy a hamarosan magyar nyelven is elérhetővé váló kampányanyagok majd hatékonyan hozzájárulnak a gazdálkodók klíma- és környezetvédelmi hatásokra vonatkozó ismereteinek bővítéséhez, növelik a környezettudatosságot, és elősegítik az alacsony szén-dioxid kibocsájtást biztosító gazdálkodási gyakorlatok és innovációk hazai gazdálkodási rendszerekbe történő beépítését.