A magot és a csírázó növényt károsító kórokozók fertőző képletei elsősorban a talajban, és magában a vetőmagban vagy annak felületén találhatóak. Kártételük gyakran csak későn ismerhető fel, amikor már nem lehet ellenük hatékonyan védekezni. A maggal és talajból terjedő betegségek ellen leghatékonyabban csávázással védekezhetünk. A növényvédő szerek alkalmazását tekintve ez a legcélzottabb felhasználási mód.

A Bayer egy évtizede vezette be Magyarországon a Lamardor®-t, ami a kalászosok vetőmagvédelemben minőségi változást hozott. Ez a készítmény a Bayer két kiváló azol fungicid hatóanyagát, a tebukonazolt és a protiokonazolt tartalmazza. Széles hatásspektrumú csávázószer lévén, a Lamardor® igen magas aktivitást mutat az összes fő maggal és talajból terjedő gabona betegség ellen, így a búza kőüszög, a búza porüszög, a hópenész, a fuzáriumos gyökér- és szártőrothadás, a Bipolaris sorokiniana által okozott közönséges gyökérrothadás, a szeptóriás pelyvafoltosság, az árpa porüszög, az árpa levélcsíkoltság és az árpa fedettüszög ellen.

Más csávázószerekhez képest megkülönböztető tulajdonsága a hópenész és más fuzáriózisok, illetve a Bipolaris-os gyökérrothadás elleni hatása.

A betegségek elleni nagy hatékonyság mellett az Lamardor öt élettani hatással rendelkezik:

• Erősebb, vastagabb hajtások, amelyekből erősebb csíranövények fejlődnek.

• Fokozott fagytűrés a mezokotil megrövidülésének köszönhetően. A mezokotil a kelő növény legérzékenyebb része. Fagy esetén az elmozduló talajszemcsék könnyen megsértik.

• Jobb szárazságtűrés. A Lamardor®-os csávázás hatására a növények hosszabb gyökereket fejlesztenek, javítva ezáltal a vízfelvételt és a szárazságtűrést.

• Gyorsabb fejlődés, robusztusabb növények. A Lamardor®-os kezelés következtében fokozódik a hajtásképződés, korábbi bokrosodást, következésképpen erősebb állományt eredményez.

• Kitűnő, egészséges állomány.

2020-ban megújul a Lamardor csávázószer-csomag: az új összetételű Lamardor Active Csomag továbbra is 10 tonna kalászos vetőmag csávázására szolgál.

• Mit kell tudni a Peridiam Active 109 csávázószer adalékanyagról?

Ez a termék a kalászos gabonafélék – búza, árpa, rozs, tritikálé, zab – vetőmagjainak csávázására fejlesztettük és az ezen a területen alkalmazható csávázószerekkel kombinációban használható fel. A mikroelemtartalomnak köszönhetően látványosan jobb a kezdeti fejlődése ezeknek a növényeknek. Ezen felül az így kezelt vetőmagok ellenálnak a mechanikai hatások / ledörzsölődés miatti hatóanyag-leporlásnak.

Biztosak lehetünk, hogy a Peridiam Active 109-cel csávázott vetőmagok felületén marad a csávázószer-hatóanyag és nem a zsákban.

További kedvező tulajdonság, amit megfigyeltünk, hogy a kezelt vetőmagok gyorsabban és erőteljesebben csíráznak, mint a csak gombaölő csávázószerrel kezelt magok.

gombaölő szer

A kifejlődő gyökerek hossza és a kifejlődő össz gyökértömeg tekintetében is a Peridiam Active 109-es kezelés pozitív hatást eredményezett.

csávázószer

Ez a hatás még markánsabban jelentkezett abban az esetben, ha a csírázás az optimálisnál alacsonyabb tápanyagszintű közegben történt: minden olyan kombináció, amely tartalmazta a Bayer új csávázószer segédanyagát gyorsabban csírázott és nagyobb gyökértömeget fejlesztett.

A Peridiam Active 109 csávázószer segédanyag a Lamardor Active Csomag egyik eleme. Dózisa bármely kalászos vetőmag esetében 1,0 liter/vetőmag tonna. A Lamardor Active Csomag 2 liter Lamardor-t és 10 liter Peridiam Active 109-t tartalmaz és 10 tonna kalászos vetőmag kezelésére elegendő.

A jó minőségű csávázott vetőmag előállítása érdekében az kezelés során alábbi alapelvek betartását tartjuk szükségesnek:

1. A vetőmagok kezeléséhez minden esetben csak megfelelő formulációjú, csávázószerként engedélyezett terméket szabad használni. A megfelelő minőségi paraméterekkel rendelkező csávázószerekkel biztosítható a pontos adagolás, a jó tapadás a vetőmagok felületén és a vetőgépek magtartályában a boltozódás kiküszöbölése.

2. Csak a kellően megtisztított vetőmag tételeket szabad csávázni, hogy minimális mértékűre korlátozzuk a por kialakulását. A minden vetőmag tételben meglévő szerves eredetű por egy bizonyos határon túl képes negatív irányba befolyásolni a csávázás minőségét, ugyanis a nagy fajlagos felület miatt nem a vetőmagra jut az adagolt csávázószer, hanem a porszemcsékre. Szükség esetén tapadásfokozó csávázószer adalékanyagok alkalmazása is javasolt.

3. Csak olyan csávázási eljárásokat és berendezéseket szabad alkalmazni, amelyek biztosítják a vetőmag értékmérő tulajdonságainak (csírázási erély, vigor, tisztaság) a megőrzését, és az alkalmazott csávázó szerek biztos megtapadását a vetőmagok felületén.

4. Minden vetőmag kezelési folyamatot rendszeresen ellenőrizni kell a megfelelő mintavételi és vizsgálati módszertan szerint. A csávázást végző személy biztos tudással kell rendelkezzen a megfelelő csávázószer receptúra elkészítéséhez és a gépek és berendezések üzemeltetéséhez.

Bayer Crop Science Magyarország
agro.bayer.co.hu