A kukorica- és szójababtermesztőknek fel kell készülniük a glifozát- és a glufozinát kínálatának szűkülésére és a magas árakra, olvasható a Seedworld-ön.

Allan W. Gray, a Purdue Egyetem Élelmiszer- és Mezőgazdasági Üzleti Központjának ügyvezető igazgatója azt mondta: „Az áradások, a koronavírus-járvány, a zsúfolt kikötők hónapokra megzavarták a termelést és az exportot Kínában, aminek következtében a vegyipari gyártók leszabályozták a szállítást."

Ha nem is lesz hiány ezekből a vegyszerekből, akkor is valószínű, hogy magasabb árakra lehet majd számítani.

Magyarország se kerüli el a problémát

"Glifozát ügyben áll a bál itthon és valószínűleg egész Európában is" – mondta az Agroinform.hu által megkérdezett növényvédelmi szakember. Több hazai forgalmazó nem kapta meg a megrendelt őszi szállítási igényeit (de legalábbis heteket késik a szállítás). Több külföldi gyártó cég visszamondja a visszaigazolt megrendeléseket, a gyártó vis maior-ra hivatkozik.

Az év során többször is emelték a glifozát termékek árát a beszállítók, pedig erre hosszú évek óta nem volt példa, mindig egy évre érvényes árat adtak meg. Idén kora tavasszal az 1000 Ft/liter körüli ár volt jellemző, mára 2 500-2 800 Ft/liter körül alakul az ár egyes glifozát termékek esetében.

Alapanyaghiány, szállítási nehézségek, gyárak bezárása

A helyzet kialakulásának okai között meg lehet nevezni az alapanyaghiányt, a szállítási nehézségeket (konténerhiány), a kínai gyárak tömeges bezáratását környezetvédelmi okok miatt. A glifozát esetében a foszfor egy fontos alapanyag, a foszfor árában pedig jelentős emelkedés tapasztalható.

Előfordulhat, hogy az összes növényvédő szer ára emelkedni fog, bár ez biztosan csak január-februárban derül majd ki.

növényvédő szer

Ellátási gondok a növényvédő szerek piacán – Fotó: Envato

Hogyan lehet csökkenteni a glifozát használatát?

A felhasználás csökkentésére a legegyszerűbb – és nem elég széles körben alkalmazott – megoldás az adjuvánsok használata. Van olyan glifozát termék (az olcsóbbak) amiben nincs adalékanyag, ezért azt önmagában kipermetezve a felszívódás és a gyomirtó hatás nem lesz tökéletes.

Adalékanyag használatával javítható a hatóanyag gyomnövénybe jutása és növelhető a hatékonyság (főleg évelő gyomoknál érdekes), illetve csökkenthető a kijuttatott vegyszer mennyisége azonos hatás elérése mellett.

Amerikai ajánlások a gyomirtás tervezéséhez

Marcelo Zimmer, a Purdue gyomtudományi specialistája, Bryan Young, a purdue-i gyomtudomány professzora, és Johnson a talajművelési rendszerek típusai alapján vázolta fel ebben a cikkben az ideális gyomirtási szempontokat annak érdekében, hogy kevesebb növényvédő szer is elég legyen.