A fecskék szerepe a biológiai védekezésben

A klímaváltozással új kártevők és betegségterjesztő fajok mellett az általuk hordozott betegségek is megjelentek Magyarországon. A biológiai védekezésben hatalmas szerepe van a fecskéknek, amelyek természetes úton tudják csökkenteni ezen kártevők számát. Mérési adatokon alapuló becslés szerint egy fecske legalább egy kilogramm repülő rovart fogyaszt el a költési időszak alatt.

Minden fecske legalább egy kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt – fotó: Pixabay

Az állomány fele eltűnt

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az ezredforduló után a fecskeállomány drasztikusan csökkenni kezdett hazánkban. Ennek hátterében több dolog állhat:

1. az élőhelyek átalakítása: a fészkelő helyek megszűnése, háztáji- és legelőállat-tartás összeomlása, túlzott kemizálás

2. a klímaváltozás, a fecskéket nem csak a költési időszakban, de az őszi és tavaszi vonuláskor, valamint az afrikai telelőhelyeken is tömegesen pusztítja

3. a fecskefészkek tömeges leverése, a madarak elüldözése és akár megölése

Ha belegondolunk, hogy 2010 óta legalább kétmillió fecske is hiányozhat Magyarországról, az azt jelenti, hogy legalább kétmillió kilogramm vagyis kétezer tonna kártevő marad a környezetünkben.

Még nincs késő kihelyezni a műfészkeket – fotó: mme.hu/Orbán Zoltán

De mit tehetünk mi?

•  Költőpárok és fészkeik védelme

A meglévő aktív, természetes fészkek védelme kulcsfontosságú szerepet játszik az állomány csökkenésének megállításában.

•  Illegális fészekleverés bejelentése

A közvélekedéssel ellentétben a fecskék tartós, a fecskepárok által akár évtizedeken át használt fészkei egész évben védettek, a fecskefészkek leverése egész évben tilos! Ha bármikor találkozunk ilyen esettel, tájékoztassuk a hatóságot!

•  Műfészkek kihelyezése

A fecskék költése műfészkekkel hatékonyan segíthető. A műfecskefészkek ott a leghatékonyabbak, ahol lakott fészkek mellé tudjuk kihelyezni.

A témával kapcsolatban további részletekért látogasson el a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapjára.