A szennyezettség okozta gondok szemléltetésére a Greenpeace arra is felhívta a figyelmet, hogy a talajban még DDT maradványok is vannak, de a földi gilisztákra mérgező carbendazim és a méhekre veszélyes imidakloprid maradványok is találhatók. A felmérések 12 európai országra terjedtek ki a hagyományosan művelt almaültetvényekre vonatkozóan, ahol a szermaradványok színjét mérték a víz- és talajmintákban. A negatív rekordot az a minta képviselte, melyben 13 különféle származású peszticidet találtak. A mintákban leggyakrabban (azok 33%-ában) a Boscalid fungicid-maradékok fordultak elő.

alma

A felmérési adatokból azt a következtetést vonták le, hogy az „ipari almaültetvényekben” használt peszticidek mind a környezetre, mind az emberekre nézve károsak – fotó: Shutterstock

A Zöldekkel ellentétes volt a Szövetségi Élelmiszer-biztonsági és Fogyasztóvédelmi Hivatal (BVL) véleménye, akik szerint a talajokban a szermaradványok szintje a legtöbb esetben a földi gilisztákra veszélytelen volt. Sőt, a Zöldek által kifogásolt carbendazim szintje sem volt a talajszervezetekre veszélyes, miként a 2013-ig felhasználható fluiquiconanzole szermaradványok sem érték el a kritikus szintet. (A Hivatal és a Zöldek ellentétes végkövetkeztetéseit olvasva úgy tűnik, hogy az igazság valahol „középen” lehet. - Szerk.) .