A felhívásra jelentkező diákok és tanárok elhanyagolt kertet, földterületet mentenek meg. A programnak a kertművelésen túl a társadalmi célja is van, hiszen a diákok az intézményi, illetve a tankertek kitartó gondozása, művelése mellett vállalhatják idősek, vagy más módon rászorulók, mozgásukban korlátozott magánszemélyek tulajdonában lévő kertek, földterületek megművelését is.

Idén, csatlakozva a biodiverzitás évéhez, a felhívás kiemelt témája a biológiai sokféleség lesz. Ezért a havi kertnaplók, beszámolók elbírálásánál kiemelt hangsúlyt kap ebben az évben a természetes körforgáson alapuló, madár-, kisemlős, beporzó és rovarbarát, környezetkímélő, vegyszermentes kertművelés.

A 2020-as év biodiverzitásról szól, ezért a Ments meg egy kertet! program is segít a biológiai sokféleség megőrzésében - fotó: Pixabay

Az idei év a program országos kiterjesztése mellett abban is más lesz, hogy a felhívást az Agrárminisztérium pályázat formájában hirdeti meg három kategóriában:

  • Tankert, intézményi kert
  • Pihenőkert, díszkert
  • Természetes haszonkert

Ami ugyancsak újdonság, hogy kategóriánként az első három helyezett külön díjazásban részesül és elnyeri az „Év Kertmentő Csapata” díjat is munkája kiemelt elismeréseként.

A pályázati anyagokat az egyes csapatok a Ments meg egy kertet! program online pályázati felületén keresztül tudják feltölteni, ahol a programhoz újonnan csatlakozó iskolák egyúttal regisztrálhatnak is.

A programban megművelt kertek nevezés útján részt vehetnek „A legszebb konyhakertek” – Magyarország legszebb konyhakertjei országos versenyben is. A kertmentő csapatok pályázattal kapcsolatos kérdéseiket a mentsmegegykertet@am.gov.hu e-mail címre küldhetik meg.