Megváltozott és kibővült feladatkörrel, Herman Ottó Intézet néven folytatja munkáját a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet július elsejétől: a létrehozott intézmény tevékenysége a természetvédelemre és a környezetügyre koncentrál - mondta el Mezőszentgyörgyi Dávid, az intézet főigazgatója az MTI-nek. Hozzátette: a Nemzeti Környezetügyi Intézet feladataival és munkatársaival kiegészülve 137 munkatárssal működik tovább intézményük.

Herman Ottó Intézet

Júliustól hat igazgatósággal, számos területen igyekeznek hozzájárulni a magyar vidék fejlődéséhez, a vidéki emberek életminőségének javításához. Kifejtette, hogy az intézet legrégebbi felelősségi területe az agrárszakképzés, amelyhez 1994. óta számos feladat társult. Képzési igazgatóságuk a mezőgazdaság, az erdő- és vadgazdálkodás, a halászat, az élelmiszeripar, az agrárkörnyezet-gazdálkodás, a növényvédelem, a növény- és állategészségügy, a térképészet, a földügy, valamint a környezetvédelem tekintetében a szakképesítésért felelős miniszter feladatainak megvalósításában működik közre, készít elő döntéseket.

A termelői szaktanácsadás területén hazai és nemzetközi programokat kezdeményez, koordinál, valamint részt vesz a megvalósításban. Emellett az igazgatóság égisze alatt látnak napvilágot a Földművelésügyi Minisztérium tudományos szaklapjai is - részletezte. A természetvédelem és környezetügy az intézet új feladata, ezzel egyben a szaktárca környezetügyi – nem hatósági – háttérintézménye lesz.

Elsődleges feladata a szakpolitikai döntések tudományos igényű megalapozása. Mezőszentgyörgyi Dávid kiemelte: nemcsak a jogszabályok előkészítésében vesznek részt, hanem innovatív kezdeményezésekkel és megoldásokkal hozzájárulnak majd a hazai környezetügy előrelendítéséhez. Egyebek között hulladékgazdálkodással, környezeti kármentesítéssel, levegővédelemmel, fenntarthatósággal és zaj elleni védelemmel is foglalkoznak 2015 júliusától - tette hozzá.

hulladékgazdálkodásfotó: Veolia.hu

Az intézet feladatainak bővülésére vonatkozó távlati tervekről annyit mondott: a jövőben meghatározó informatikai és kutatás-fejlesztési (k+f) feladatkört lát el az intézet. Ezért a bővítés a kiemelt programok és fejlesztések igazgatóságán válhat szükségessé: a már folyamatban lévő programok és projektek koordinálása mellett az igazgatóság munkatársai igyekeznek fellelni a még kiaknázatlan lehetőségeket, hogy minél több k+f+i projektben vehessenek részt. Aktív fejlesztő munkával szolgáltatások üzemeltetését is tervezik - tette hozzá a főigazgató. Emellett továbbra is működni fognak a különböző szakterületekkel foglalkozó programirodáik, mint az Esélyegyenlőségi, a Magyar Tanyákért, az Agrár Népfőiskolákért Programiroda, valamint Magyar Falusi- és Zöldturizmus Programiroda.

Hasonlóképpen a különböző pályázatok, projektek - mint például a Tanyafejlesztési Program, a Nemzeti Értékek és Hungarikumok pályázat - koordinációjában és szakmai támogatásában is részt vesznek. Mezőszentgyörgyi Dávid hozzáfűzte, hogy miután a földművelésügyi miniszter az általános szervezetirányítási jogokat a környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár útján gyakorolja, így a Herman Ottó Intézet is a V. Németh Zsolt által vezetett államtitkárság tevékenységéhez igazodik, ezzel működése átláthatóbb és hatékonyabb.