A helyes növénytáplálással növényeink egészségesebbek lesznek és ellenállóbbak a különböző stresszhatásokkal és kórokozókkal szemben, így a további inputanyagok bevitelének igénye is csökken.

Miért fontos a levélanalízis?

Azért, mert információt kapunk általa a növény aktuális állapotáról. A növekedésben lévő növények tápanyag-koncentrációjának meghatározása alkalmas a hiánytünetek orvoslására, a tápanyagfelvétel kiszámítására, potenciális terméshozam becslésére, egy adott kezelés hatékonyságának értékelésére, a vetésforgóban következő növény tápanyag-gazdálkodásának tervezésére.

Tehát érdemes a szántóföldi és kertészeti kultúrákban is elemezni, vizsgáltatni a növényeinket a problémák orvoslása, azaz az optimálisabb termésmennyiség és -minőség érdekében.

kukorica

Érdemes a szántóföldi és kertészeti kultúrákban is elemezni, vizsgáltatni a növényeinket – fotó: Shutterstock

A VP-AKG horizontális ültetvény támogatást igénybe vevőknek vállalás esetén kötelező évente levélanalízist, ötévente pedig talajvizsgálatot végeztetni, és emellett a talajvizsgálat és a levélanalízis eredményeire alapozva évente tápanyag-gazdálkodási tervet is készíttetni.

A pályázati felhívás szerint a levélminták megfelelő fenofázisban történő begyűjtését bárki elvégezheti minden év augusztus 31-ig. A levélminták leadásáról az akkreditált laboratórium átvételi igazolást állít ki a támogatást igénylő részére, amelyet a Magyar Államkincstár a vállalt előírás ellenőrzésekor – a laboratórium vizsgálati eredményének kiadásáig – teljesítésként fogad el. Levélanalízis előírás választása esetén minden évben kell végeztetni a N, P, K, Ca és Mg paraméterekre történő levélanalízist.

Arról, hogy hogyan kell a mintát begyűjteni, információk találhatók a NAK oldalán ITT.