permetező

Legnagyobb értékben a gyomirtó szerekre volt szükség – fotó: Hardi Magyarország

Az összefoglaló az Agrárközgazdasági Intézet 2022. április 28-án megjelent kiadványa alapján készült.

A növényvédő szerek értékesítési ára átlagosan 7,5 százalékkal emelkedett

A különböző hatásmechanizmusú szerek értékesítési árai a vizsgált időszakban, a megfigyelt termékek körében a következőképpen alakultak:

  • a gyomirtó szerek átlagára 8,6,
  • a gombaölő szereké 7,4,
  • az egyéb szereké 4,2 százalékkal,
  • míg a rovarölőké 7,6 százalékkal növekedett

Növényvédő szerek forgalma

2021-ben a legnagyobb mértékben a gyomirtó szerekre (33 százalék) volt igény, ezt követték az egyéb szerek (31 százalék), a rovarölő szerek (19 százalék), valamint a gombaölő szerek (17 százalék) forgalma.

Értékben vizsgálva az éves forgalmazás legnagyobb arányát is a gyomirtó szerek adták  (44 százalék), majd a gombaölők következtek (25 százalék), ezután a rovarölők (17 százalék), az egyéb szerek (9 százalék) és legvégül a gyűjtőcsomagok (5 százalék). A teljes értékesítésen belül a rovarölők és az egyéb szerek százalékos aránya volumenben nem változott 2020-hoz mérten, a gyomirtóké 3,1 százalékponttal nőtt, míg a gombaölőké 5,5 százalékponttal csökkent.

Veszélyességi kategóriák, hatóanyag kivonások

A növényvédő szereket felhasználásuk és a környezetre gyakorolt hatásuk alapján veszélyességi kategóriákba sorolják.

  • Az I. (fehér könyv – megszerzéséhez felsőfokú növényvédelmi képesítés szükséges) és a II. (zöld könyv) forgalmi kategóriájú szerek értékesítése, vásárlása és felhasználása engedélyköteles, illetve szaktudáshoz kötött.
  • A III. forgalmi kategóriájú szerek felhasználásához nem szükséges szakképesítés és engedély.

A 2021-es évben több hatóanyagot is kivontak, amelyek kizárólag a gombaölőket, csávázó szereket érintette: fenbukonazol, karboxin, triazoxid, azimszulfuron, ciprokonazol, flukinkonazol, etridiazol, flutriafol, miklobutanil, orizalin.

A növényvédő szerek felhasználását éves szinten elsősorban az adott vegetációs időszak időjárása, az engedéllyel rendelkező növényvédő szerek (hatóanyag) kínálata, a vetésszerkezet határozza meg, ezt követi az évek óta tapasztalt fertőzések, illetve kártevők megjelenésének időszaka, ennek várható kártétele az adott növénykultúrában.

Külkereskedelmi adatok

A külkereskedelmi forgalom alapján 2021-ben a növényvédőszer-import volumene 16,4, míg az exporté 3,6 százalékkal csökkent 2020-hoz képest. A vizsgált évben 69,5 ezer tonna növényvédő szert hoztak be az országba 157,4 milliárd forint értékben (5. táblázat). Magyarország az elmúlt évek forgalmi adatai alapján (2012–2021) több növényvédő szert importált, mint exportált.

A kiviteli oldalon 2021-ben ismét Franciaország végzett az első helyen értékben vizsgálva hasonlóan 2020-hoz képest, a második helyen Lengyelország, a harmadikon pedig Németország.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu