Nikian Aghababaie, a Nottingham Trent Egyetem hallgatója NASA technológia segítségével kidolgozott egy eljárást, amely lehetővé teszi, hogy növényi termékeket állítsanak elő, gyakorlatilag termőtalaj nélkül és a hagyományos termesztéshez képest 90 %-kal kevesebb víz felhasználásával - írja a farminguk.com. Az eljárással kedvezőtlen természeti adottságok között élő családok ellátására kis mennyiségű növényi terméket lehet előállítani, alacsony költségráfordítással.

A NASA az új módszer egy bonyolultabb, az angol szaknyelvben "hydrophonics" névre hallgató verzióját alkalmazza arra, hogy az űrhajósok küldetésük alatt termelhessenek élelmet maguknak – Fotó: farminguk.com

Az eljárás lényege, hogy növénypalántákat vagy dugványokat lebegtet a termesztőkamra légterében, és azokra időnként tápoldatokat, illetve vizet fecskendez. A befecskendezés egyben a helyi anyagokból könnyen összeállítható termesztőkamra légterének oxigéntartalmát is dúsítja. A módszer célja nyilván nem a piacra való termelés, de kiválóan alkalmas lehet arra, hogy fejlődő országok mélyszegénységben élő családjainak az éhezését enyhítse, illetve étrendjükbe bizonyos változatosságot vigyen be.

Aghababaie elmondta, hogy az eljárást a NASA publikációinak 30 évre visszanyúló áttanulmányozása és több szaktekintéllyel folytatott konzultáció alapján dolgozta ki. Büszke arra, hogy kitartó munkával egy olyan módszert tudott létrehozni, amelyet helyi közösségek önállóan alkalmazhatnak.