A VP4-10.1.1-15/16 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetésekben hamarosan megkezdődnek az ellenőrzések, melyek a gazdálkodó jelenléte nélkül fognak megvalósulni, írja a NAK.

Területek elkülönítése

A NAK felhívja arra a figyelmet, hogy a korábbi tapasztalatok szerint az egybeművelésre, a szomszédos kötelezettségvállalással érintett területek (KET) elkülönítésére nem kellően figyelnek az érintett gazdálkodók.

Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a táblával szomszédos másik gazdálkodó milyen növényt vetett. Amennyiben azok megegyezőek, úgy 50-60 cm-es, nagyobb sorközű kultúra esetén pedig ennél is nagyobb a sorközt meghaladó mértékű sávval kell az elkülönítést megvalósítani. Abban az esetben is így kell elvégezni az elkülönítést, ha a gazdálkodónak a kötelezettségvállalással érintett területével szomszédos egyéb, az AKG-ban nem támogatott területén azonos növényt termeszt.

Ha megállapítják az egybeművelést

Ha az ellenőrzés során egybeművelést állapítanak meg, akkor az egész táblára abban az évben nem jár támogatás, ráadásul a túligénylés szankció kiszabására is sor kerülhet.

Így kell elkülöníteni a területeket

Abban az esetben, ha a gazdálkodónak a kötelezettségvállalással érintett területei, vagy más gazdálkodó ilyen területei szomszédosak, vagy a KET-en kívül ugyanazon kultúra termesztése folyik, úgy a KET-ket jól láthatóan el kell különíteni:

  • Eltérő kultúra (hasznosítási kód)
  • Eltérő növényfejlettségi állapot
  • Szántó esetén 50-60 cm széles sáv, amennyiben az adott kultúra sortávolsága 60 cm feletti, úgy legalább az adott kultúra sortávolságának 30%-kal megnövelt szélességű sáv elhelyezéséről szükséges gondoskodni
  • Ültevénynél: természetes anyagú jelölő tárgy (pl.: karó) a közös sarokpontoknál. Itt alkalmazható a sarokpontra megadott módszer, miszerint a sarokpont jelölése úgy is történhet, hogy az ültetvény támrendszer szélső sorának kezdő oszlopa mellé kerül kihelyezésre a sarokpont jelölő tárgy azzal, hogy a területmérés kiindulópontja az ültetvényeknél meghatározott mérési szabályok figyelembevételével a sarokpont jelölő tárgytól a meghatározott távolságban indul.
  • Gyepek – évelő szálas takarmánynövények – esetében a sarokpontokon/töréspontokon természetes anyagú jelölő tárgy pl. T-ülőfa elhelyezése.

Ha nem jó az elkülönítés, 15 nap van a pótlásra, de akkor is levonnak a támogatásból

Ha az ellenőrzés keretében az elkülönítés nem megfelelő, és a kötelezettség teljesítésre vonatkozó felszólítást követő 15 napon belül pótolják a hiányosságot, a támogatási összeg 5%-kal csökken. Ha a felszólítás ellenére sem valósul meg a kötelezettség, akkor az adott évben a KET-et elutasítják.

Szántó esetében, ha több szomszédos táblán ugyanazon kultúra található, a KET-en belül az 5 ha-os táblákat el kell különíteni az alábbiak szerint:

  • ha az adott kultúra sortávolsága 60 cm vagy az alatti, akkor legalább 60 cm széles sáv elhelyezéséről szükséges gondoskodni,
  • ha az adott kultúra sortávolsága 60 cm feletti, akkor legalább az adott kultúra sortávolságának 30%-kal megnövelt szélességű sáv elhelyezéséről szükséges gondoskodni.

Eltérő növényikultúra termesztésével, illetve eltérő növényfejlettségi állapot esetében a táblák elkülönítése megvalósul! Amennyiben a gazdálkodó választotta az 5 ha-os táblaméretet, úgy attól eltérhet, ha évelő szántóföldi kultúrát, vagy zöldugart termeszt.

Ha a táblaméret meghaladja a kötelező, vagy a vállalt méretet, akkor a KET-re jutó támogatási összeg 20%-kal, ismétlés esetén 50 %-kal csökken.

Sarokpontok kijelölése

Figyeljünk a természetes alapanyagból létrehozott sarokpont jelölő tárgyak meglétére is! Ha helyszíni ellenőrzéskor a jelölés nem található, 1 % szankció jár a KET-re, ha az ellenőrzést ez nem akadályozza.

Ha azonban az ellenőrzés emiatt nem hajtható végre, akkor 15 napon belül a jelölő tárgy pótolható a KET-re jutó adott évi támogatási összeg 5 %-os csökkentése mellett. Amennyiben a megadott határidőig a pótlás nem következik be, úgy a lemért KET teljes területére adott évben nem jár támogatás.

A mérési jegyzőkönyvet is őrizzük meg, mert annak hiánya az érintett KET első évi támogatási összegének 5%-os csökkentését jelenti ellenőrzés esetén. Gyepek és zöldugar vonatkozásában a kaszálatlan sávok meglétét és kaszálási időpontokat is tekintsük át. Nézzük meg, megvannak-e a madárodúk, előrejelzéshez használt eszközeink!

Június 9-ig módosítható az AKG-igénylés

Módosításnak minősül többek között:

  • az AKG tábla területe nő, vagy új táblát ad hozzá a már létező kérelemhez
  • már igényelt AKG-s tábla hasznosítási kódjának másik, olyan hasznosításra történő váltása, amelyért magasabb összeg jár
  • egy eredetileg AKG támogatást nem tartalmazó táblát bontunk olyan módon, hogy az egyik utódtáblához AKG igénylést jelölünk
  • szántó tematikus előíráscsoport esetében a tábla területe csökkentésre kerül és így az adott tábla területe kisebb/egyenlő lesz vállalás esetén, mint 5 ha.
  • Amennyiben valamely KET-re nem adtunk be kifizetési igénylés, de utólag mégis bejelöljük.

Az egységes kérelem keretében benyújtott AKG kifizetési kérelem május 31-ig szankciómentesen, majd ezt követően június 9-ig munkanaponként 1% szankcióval módosítható.

A pontosítás ezt követően is lehetséges a helyszíni, vagy adminisztratív ellenőrzés megkezdéséig, arról szóló értesítésig, vagy ha kiértesítették helyszíni ellenőrzésről a gazdálkodót, de az ellenőrzés az adott területtel kapcsolatosan szabálytalanságot nem tárt fel, írja a NAK.

Pontosítás az AKG-ban: terület csökkentése (kivétel, ha az 5 ha-os előírást akarjuk utólagosan megvalósítani.), már igényelt VP AKG-s tábla hasznosítási kódjának másik, egy adott tematikus előíráscsoporton belül elfogadott és azonos kifizetéssel érintett hasznosítási kódra váltása, táblát bontása úgy, hogy az utódtáblák össztámogatás igénye kisebb, mint az „eredeti, bontott" tábla területe, vagy maximum azzal megegyező, visszavonás.