Trump elnök a közelmúltban 16 milliárd dollár támogatást ígért a kínai vámháború által kárt szenvedett farmereknek, akiket „igazi amerikai hazafiaknak” nevezett – olvashatjuk a newasweek.com, amerikai hírportálon. Úgy látszik azonban, hogy az amerikai kormány időnként szem elől téveszti a „hazafiak” alapvető érdekeit, és engedi, hogy külföldi befektetők kihúzzák a helyi gazdák lába alól a talajt.

Az NPR adatai szerint 2015-ben közel 30 millió acre (12 millió hektár, vagyis a teljes magyarországi szántóterületnek több mint a kétszerese) termőföld volt külföldi tulajdonban az országban. A külföldiek tulajdonszerzése államonként és időszakonként nagyon különböző, így egyelőre a külföldi elhódítástól nem kell tartani, de a külföldi kézben lévő terület tíz év alatt csaknem megkétszereződött, ami egy nagyon veszélyes tendenciát jelez.

szója

Ha nem magánemberek szereznek földet, jóval nehezebb visszaszerezni azt – fotó: Shutterstock

Erre már három jogi szakértő: Marisa Bocci, Kari Larson és Paulina Wu 2018 őszen felhívták a figyelmet a „Drake Journal of Agricultural Law” című lapban. Különösen veszélyes ha nem magánemberek, hanem jogi személyek szereznek földet az országban, mert ezektől a megszerzett vagyont nagyon nehéz lesz visszaszerezni. Ha tehát a külföldi földszerzés hasonló ütemben folytatódik, akkor a 16 milliárd dolláros támogatás és az elnöki dicséret gyenge vigasz és hatástalan orvosság lesz a földjük egy részét elveszítő farmerek számára, különösen, ha a termékeik jelentős részét felvevő kínai piacot is elveszítik.