A gluténérzékenységre sokan legyintenek, és divathóbortnak, nem létező problémának bélyegzik. Ha viszont valaki látott már gyereket szenvedni csak azért, mert véletlenül gluténtartalmú ételt evett, akkor azonnal megváltozik a véleménye - írja az infostart.hu

búz

A gluténérzékenység súlyos tünetekkel jár

Vannak, akik nap mint nap szembesülnek ezzel, ilyen a 13 éves Emma is, aki súlyos cöliákiával él. A kislány szervezete nem tolerálja a bizonyos gabonákban megtalálható glutén minimális mennyiségét sem. Ráadásul ő még nem bízhat a hivatalosan gluténmentes élelmiszerekben sem. Gluténmentesnek minősül az az étel, amelynek 1 kg-ja kevesebb, mint 20 mg glutént tartalmaz, de Emma már ilyen kis adagra is súlyos rosszulléttel reagál.

Az aggódó anyukának korszakalkotó ötlete támadt

A 13 éves lány édesanyja a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület önkénteseként régóta foglalkozik segítőkutyákkal. A segítőkutyák a fogyatékossággal élő emberek hű társai, tulajdonképpen helyettük látnak, hallanak és mozognak. Így felmerült benne az ötlet, hogy a négylábúak között talán van olyan, aki épp Emmán tudna segíteni.

Kutatni és telefonálni kezdett, aminek eredményeképpen kiderült, hogy Amerikában valóban léteznek gluténjelző kutyák, ők a legkisebb mennyiségben is képesek az ételekben megbújó  összetevőt kiszagolni.

Azonban Európában ilyen kutya még sosem volt, ezért az édesanya gondolt egy nagyot: kiválasztott egy menhelyen élő kutyust, GoFree-t, majd a NEO és egy külföldi kiképző segítségével kiképezte ő maga gluténjelzőnek kislánya mellé - írja az infostart.hu. Az eb a kiképzés során megtanulta, hogy a szennyezett ételt tartalmazó üveget a mancsával érintse meg, teljes biztonsággal jelzi a glutén jelenlétét.

GoFree

GoFree a segítőkutya, teljes biztonsággal jelzi a glutén jelenlétét – forrás: segitokutya.net

Időigényes és komoly anyagi ráfordítást is igényel egy segítőkutya kiképzése

"A folyamat átlagosan 1,5-2 évig tart, 300 órányi képzés mellett 700 napnyi nevelőszülői ellátást kap egy-egy segítőkutya-jelölt. A képzés mellett költséget jelent a speciális, minőségi táp, az állatorvosi költségek is, ezeket mind mi fedezzük – de megéri, hiszen megfizethetetlen érzés látni, amikor újabb kerekesszékes vagy más fogyatékossággal élő ember lel segítő társára egy általunk képzett kutyában" – idézte a cikk Mányik Richárdot, az egyesület elnökét.