Az „Élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása GINOP-1.2.12-20” felhívás (tervezet) célja, hogy komplex beruházások támogatásával, feltételesen visszatérítendő támogatás biztosítása révén biztosítsa az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítését, munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatását, a területi különbségek csökkentését, a térségi felzárkóztatást és a helyi gazdaság megerősítését.

élelmiszer feldogozás

A húsfeldogozáshoz kapcsolódó beruházások is támogathatóak – Fotó: Shutterstock

Kik pályázhatnak?

Olyan gazdasági társaságok pályázhatnak, amelyek rendelkeznek legalább egy teljes (365 nap), lezárt üzleti évvel, a tervezett projekt teljes költsége nem haladja meg a támogatási kérelem benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti év értékesítés nettó árbevételét. Ezt http://e-beszamolo.im.gov.hu/ oldalra feltöltött beszámoló alapján ellenőrzik!

Azok a gazdasági társaságok támogathatók, melyek fő tevékenységi köre a felhívás tervezet 1. mellékletében megtalálható, és amit a cégkivonatba 2020. július 30. előtti dátummal jegyeztek be.

A mellékletben felsorolt tevékenységi körök többek között: húsfeldolgozás, zöldség- és gyümölcsfeldolgozás, malomipari termékek előállítására vonatkozó tevékenységek, illetve sör, bor és pálinka előállítása.

Amennyiben a nettó árbevétel 50%-a az 1. mellékletben felsorolt tevékenységekből származik, 50 főnél kisebb statisztikai létszámmal rendelkező vállalkozások is pályázhatnak!

Figyelem! A támogatásban nem részesíthetők köre (4.2 pont) fejezet sok kizáró okot jelöl meg, például szálláshely építésére irányuló, illetve mezőgazdaság termelő (ha az árbevétel legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származott) által benyújtott pályázat nem támogatható!

Támogatható gazdálkodási formakódok:

113 Korlátolt felelősségű társaság
114 Részvénytársaság
116 Közkereseti társaság
117 Betéti társaság
124 Agrárgazdasági szövetkezet
141 Európai részvénytársaság (SE)
142 Európai szövetkezet (SCE)
226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
228 Egyéni cég
732 Közös vállalat

Mire lehet pályázni?

Támogatható tevékenységek:

  • új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása, beleértve az automatizált termelési rendszerek fejlesztését, gyártási technológiák fejlesztését, folyamatautomatizálási eszközök, szenzor-, és vezérlés technológiák fejlesztését, robottechnológia alkalmazását, intelligens gyártás megoldások beszerzését;
  • információs technológia fejlesztés;
  • ingatlanberuházás;
  • képzés, tanácsadás;
  • megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.

élelmiszer feldogozás

A visszatérítendő támogatás vissza nem térítendővé válhat az eredmények függvényében – Fotó: Shutterstock

A támogatás összege és mértéke

Az igényelhető visszatérítendő támogatás összege: minimum 30 millió forint, maximum 500 millió Ft.

A támogatás maximális mértéke: 35% és 60% között, a Nyugat-Dunántúl régióban 35 %, a Közép-Dunántúl régióban 45%, az Észak-Magyarország, az Észak-Alföld, a Dél-Alföld, a Dél-Dunántúl régiókban 60%.

Az összköltség maximum 70%-át elérő visszatérítendő támogatás a támogatott projekt megfelelő teljesítése (projekt megvalósítási időszak), valamint az előre meghatározott – az egy éves fenntartási időszakot követően visszamért - eredményességi célok elérése esetén részben átalakítható vissza nem térítendő támogatássá.

Ehhez a következő szempontokat határozták meg:
-    információs kampány 5 alkalommal a termék-előállításról, szemléletformálás,
-    élelmiszer-felesleg hasznosítása karitatív szervezetekkel való együttműködés keretében,
-    környezetvédelmi termékdíj csökkentése,
-    a munkavállalók bérének emelése.

A pályázat benyújtása

A tervezet szerint a pályázatok 2021. február 4. és március 11. között lesznek benyújthatóak.

Ha felkeltette érdeklődését a felhívás, éljen az előminősítés lehetőségével!