Az AGROmashEXPO-n külön panelbeszélgetést szántak a szervezők az agroökológiai program (AÖP) mikrobiológiai készítmények használatával kapcsolatos ajánlásának.

Az agroökógiai program pontrendszerében ugyanis 2 pontot ér a következő gyakorlat vállalása:

"A szántóterületek legalább 50 %-án mikrobiológiai készítmények alkalmazása vetés előtt, illetve vetéssel egy menetben kijuttatva és a talajba dolgozva, illetve szármaradványokra kijuttatva, majd azokat a talajba keverve."

A panelbeszélgetés után dr. Pénzes Évát, a Magyar Talajvédelmi Szövetség ügyvezetőjét kérdeztük az AÖP jelentőségéről a talajok állapotának helyreállításával kapcsolatban.

Dr. Pénzes Évát az AGROmashEXPO-n kérdeztük – Fotó: Agroinform

Sokszor elhangzik, hogy rossz állapotban vannak a magyar mezőgazdasági területeken a talajok. Ön szerint mi várható az agroökológiai programtól ilyen szempontból?

Annak ellenére, hogy vannak olyan európai országok, ahol a Kárpát-medencéhez viszonyítva jóval elkeserítőbb állapotban vannak a talajok, nálunk is láthatóak a problémák, és ez már a gazdálkodók egy része számára is egyértelmű. Beszéltem olyan gazdával, aki a műtrágyázásra esküszik, de látja, hogy hiába növeli a műtrágya mennyiségét, nem növekednek a termésátlagok.

Ugyanis a talajok állapotával, a talajok tápanyag-szolgáltató képességével van valami baj.

Az AÖP elsősorban a talaj termőképességének megőrzését, növelését célozza, ezért a Magyar Talajvédelmi Szövetség minden szakmai segítséget szeretne megadni a gazdálkodóknak ahhoz, hogy élni tudjanak a lehetőséggel. Olyan gyakorlatokat ajánl az AÖP a szántó művelési ágban, amely a talaj termőképességének javítását szolgálja. Bármelyiket választja a gazda, jót tesz a talajjal.

Azt azonban fontos hangsúlyozni, hogy ugyan elég egy évre vállalni az AÖP-ben való részvételt, de mindegyik gyakorlatnak akkor van igazán értelme, ha több évig alkalmazzák, legyen szó akár a talajtakarásról vagy a forgatás nélküli művelésről. Évjárathatással is számolni kell, tehát érdemes több év eredményét látni ahhoz, hogy bebizonyosodjon egy-egy gyakorlat hatása, láthatóak legyenek az előnyök.

Ez a baktériumtrágyák használata esetében is igaz: lehet, hogy egy év után már látni fogja a gazdálkodó a termésnövekedést, de nekünk az a tapasztalatunk, hogy 3-5 év után mondják azt sokan, hogy könnyebben lehet művelni azt a talajt, ahol baktériumtrágyát használnak. Ezt egy olyan gazda is mondta, aki a szomszéd táblát is művelte bérmunkában, ahol nem használtak talajoltó baktériumkészítményeket.

Mérhetően kevesebb gázolaj fogyott ott, ahol alkalmazták a talajoltó baktérium-készítményeket, jobb lett a talajszerkezet, könnyebb volt megművelni a talajt.

A mikrobiológiai készítmények használata az AÖP-n belül támogatott tevékenyég, 2 pontot érő gyakorlat lesz, érdemes kihasználni. Korábban az AKG-ban is választható gyakorlat volt a baktériumtrágyázás.


Ez milyen eredményre vezetett a talajművelési rutinokban?

A korábbi AKG kiírásban 3 választható technológia is volt a talajhoz kapcsolódóan: szervestrágyázás, zöldtrágyázás és baktériumtrágyázás.

Szerves trágya sok helyen nem állt rendelkezésre, a zöldtrágyázás pedig nagyobb odafigyelést igényelt, ráadásul vannak olyan területek, ahol a nedvesség megőrzése szempontjából nem volt ideális megoldás a zöldtrágyázás. Kézenfekvő volt a baktériumtrágyázás, és az a tapasztalat, hogy akik az AKG miatt kipróbálták, azok közül sokan akkor is folytatták, ha már nem járt hozzá támogatás, mivel láthatóan jobb terméseredményeket lehet elérni ezekkel a készítményekkel. Aki betartja a technológiát, annak nem lesz vele sok gondja. Vetéssel egy menetben is ki lehet juttatni, vagy a szármaradványok beforgatásakor, akár egy permetezőgéppel is teríthető.

Az Agro-ökológiai Programról röviden

Az új támogatási rendszer egyik új eleme az Agro-ökológiai Program (AÖP), amely egy AKG-szerű, de attól jól elkülönülő, kiszámítható támogatási forma, mely honorálja a klíma és éghajlati szempontból előnyös termesztéstechnológiát.

Az AÖP-ben való részvételről évente kell majd nyilatkoznia a termelőnek az egységes kérelem benyújtásakor, a részvétel önkéntes. Annak a gazdálkodónak, aki az AÖP-ben való részvétel mellett dönt, a teljes területét be kell majd vinnie a programba, és minden egyes művelési ág tekintetében el kell érnie a 2 pontot néhány kivételtől eltekintve (pl. Natura 2000 gyep esetében valószínűleg nem kell AÖP jó gyakorlatot választani, de a többi területre ettől függetlenül igénylehető az AÖP támogatás).

Az AÖP pontozásáról ebben a cikkben írtunk részletesen.

A Közös Agrárpolitika webináriumon az AÖP-ről Madarász István (Agrárminisztérium) tartott előadást, az előadásanyag és az előadásvideó ITT érhető el.

Indexkép: Shutterstock