Az élelmiszer-ágazat és a mezőgazdaság jövőjéről rendeztek nyilvános eszmecserét az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete, a Europe Direct Tájékoztató Központ, a Szent István Egyetem, valamint a Földművelésügyi Minisztérium közös szervezésében. A rendezvényen az Európai Bizottság Agrárpolitikai és Vidékfejlesztési főigazgatóságának képviseletében Frizon-Somogyi Orsolya és Major Bence prezentációikban ismertették a témában kiadott bizottsági közleményt és elképzeléseket.

Az Európai Bizottság egyszerűsítené a szabályozást, illetve a jelenleginél rugalmasabb megközelítés kialakítására törekszik annak érdekében, hogy a közös agrárpolitika tényleges eredményeket hozzon a gazdálkodók támogatásában, és kijelölje az uniós mezőgazdaság fenntartható fejlődésének irányát. A dokumentumban a Bizottság kezdeményezi, hogy a jövőben a tagállamok szélesebb hatáskört kapjanak abban, hogyan és hol fektetik be a kapott KAP-támogatásokat úgy, hogy teljesüljenek a környezetvédelemmel, klímaváltozással és fenntarthatósággal kapcsolatos közös célok.

Megkérdezték, milyen legyen

A KAP egy dinamikus szakpolitika, ugyanis reformok sorozatán keresztül alakítják az egyik pénzügyi ciklusról a másikra úgy, hogy megfeleljen az európai mezőgazdaság előtt álló olyan új kihívásoknak, mint a természeti erőforrások fenntarthatóbb használata, az éghajlatváltozás, a globális piacok jelentette fokozottabb verseny, valamint annak szükségessége, hogy a vidéki térségek az EU egészében folyamatosan fejlődjenek.

Frizon-Somogyi Orsolya

Ezért szükséges a reform

A KAP-nak elő kell segítenie az ágazat válságokkal szembeni ellenálló képességét és támogatást kell nyújtania a mezőgazdasági termelők bevételeihez és megélhetéséhez. A közös agrárpolitikának ezért például teljes mértékben igazodnia kell azon innovációkhoz, amelyek megkönnyítik a mezőgazdasági termelők mindennapi munkáját, csökkentik a bürokráciát és elősegítik az ágazat számára elengedhetetlenül szükséges generációs megújulást. A KAP-nak meg kell erősítenie az európai hagyományok és a családi mezőgazdasági üzemek alapját képező európai vidéki térségeket is.

A konzultáció tanúságai

Most épp egy új KAP küszöbén állunk. Az EB egy éve, 2017 februárban konzultációt indított, amelyben arra kereste a választ, hogyan lehetne egyszerűsíteni és korszerűsíteni a jelenlegi politikát. A konzultáció során megállapították, hogy a legtöbb válaszadó ragaszkodik az erős, uniós szintű agrárpolitikához, ám egyszerűbb, rugalmasabb formában, a gazdálkodók tisztességes életszínvonalának biztosítására, illetve a környezetvédelem és a klímaváltozás kulcsfontosságú kihívásaira összpontosítva.

Ez a nyilvános eszmecsere megerősítette azt a széleskörű egyetértést is, hogy a KAP jelenlegi eszközei csak részben alkalmasak a felmerülő kihívások megoldására. A mezőgazdasági termelők többsége szerint

a jelenlegi túlzott bürokrácia például komoly akadályozó tényező a KAP céljainak elérésében.

Abban is teljes a konszenzus, hogy a tudás, az innováció és a technológia támogatása alapvető fontosságú a KAP időtállóságához. Azokat a programokat, amelyek célja a gazdasági, szociális vagy környezeti teljesítmény növelése, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és az éghajlatváltozás mérséklése, össze fogja kapcsolni a tudást, tanácsadást, szakértelmet és innovációt nyújtó szolgáltatásokkal.

A konzultáció során az is megfogalmazódott, hogy a jövőben a KAP-nak nagyobb szerepet kell játszania a mezőgazdasági termelők segítésében, hogy azok magasabb bevételt érjenek el a piacon. Egyértelmű szükség van a beruházások ösztönzésére a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakítása, modernizálása, az innováció, az új technológiák és a digitális lehetőségek diverzifikációja és terjesztése területén, amilyen például a precíziós gazdálkodás, az óriási méretű adathalmazok felhasználása és a tiszta energiák.

Ezek nélkül ugyanis nem növelhető az egyes mezőgazdasági üzemek fenntarthatósága, versenyképessége és rugalmassága.

Major Bence

Két pillér és támogatás

A jelenlegi kétpilléres struktúra (egyrészt közvetlen kifizetések a termelőknek és piaci intézkedések, másrészt hosszabb távú vidékfejlesztés) megmarad, de egyszerűbb és rugalmasabb keretek között kerül majd sor azoknak a részletes intézkedéseknek a meghatározására, amelyek az uniós szinten elfogadott célkitűzések elérését szolgálják. Ezt követően mindegyik tagállam kidolgozza a saját – a Bizottság által jóváhagyott – stratégiai tervét, amelyben felvázolja a célkitűzések elérésének tervezett módját. A megfelelés helyett a folyamat nyomon követése és a konkrét eredményeket felmutató forrásfelhasználás kap nagyobb hangsúlyt. A mezőgazdasági termelők támogatása továbbra is közvetlen kifizetési rendszeren keresztül valósul meg.

Stratégiai terv

Valamennyi tagállamnak létre kellene hoznia egy úgynevezett KAP-stratégiai tervet, amelyet a bizottság fog jóvá hagyni. Ebben személyre szabott, a helyi sajátosságokhoz alkalmazkodó, az uniós célokkal összhangban lévő beavatkozásokat kell a tagországoknak kidolgozniuk. Az EU csak az alap paramétereket fogja meghatározni azért, hogy biztosítsa a különböző uniós szinteken kitűzött célok elérését. A stratégiai terveket – amelyek magukban foglalná az I. és a II. pillér beavatkozásait is – nem elszigetelten, hanem egy strukturált folyamat keretében állítanák össze, majd a Bizottság értékelné és hagyná jóvá őket. Ez lehetővé tenné, hogy a KAP a lehető legnagyobb mértékben járuljon hozzá az uniós prioritások és célkitűzések, valamint a tagállami éghajlat- és energiapolitikai célok eléréséhez. Emellett mindez fokozná az uniós hozzáadott értéket és fenntartaná a mezőgazdasági belső piac működését.

Termelők megerősítése

A bizottsági közlemény főbb üzenetei között szerepel a termelők helyzetének megerősítése célzottabb jövedelemtámogatásokkal, beruházások támogatásával és kockázatkezeléssel. Az egyik prioritás a termelői szervezetek támogatása, különös tekintettel a kistermelőkre. Kiemelt támogatást élveznek majd az új fenntartható vidéki értékteremtési láncok, így a nem agrár vállalkozások támogatása, a diverzifikálás, a körforgásos gazdaság vagy a bioenergia.

Kiemelt figyelmet kap a kutatási és innovációs politikával való összhang megerősítése az új KAP-ban: a technológiai fejlődés és digitalizáció elérhetővé tétele, az innováció elősegítése az agráriumban és vidéken, illetve a korszerű tudáshoz való hozzáférés megteremtése. Ezek elérésében a mezőgazdasági szaktanácsadás szolgáltatások megerősítése segíthet.

A Bizottság a közleményben felvázolt célok megvalósítására irányuló jogalkotási javaslatait 2018 nyara előtt, a többéves pénzügyi keretről szóló javaslat közzétételét követően terjeszti majd elő.