Erről Bitay Márton Örs állami földügyekért felelős államtitkár beszélt pénteken Siófokon, az V. Balatoni Horgász Konferencián.

Az MTI kérdéseire válaszolva az államtitkár kijelentette: saját, de kormányzati támogatást élvező álláspontjáról tud beszámolni a két állami céggel kapcsolatban. A Balatoni Halászati Zrt. közel tíz éve már csak tógazdaságok vagyonkezelésével foglalkozik. Az összeolvadás leghamarabb jövőre várható, ennek során fontos kérdés, hogy miként rendezzék a halászati társaság több mint 2 milliárd forintos adósságát, amelyet az állammal szemben halmozott fel tulajdonosi kölcsön formájában – fejtette ki.

A Balatoni Halászati Zrt. vagyonkezelésében lévő tógazdaságokat mindenképpen állami tulajdonban kellene tartani, átadva őket a nonprofit halgazdálkodási társaságnak. Így lehet biztosítani a hátterét, hogy száz százalékig saját előállítású halakkal történhessen a jövőben a balatoni haltelepítés, halutánpótlás – hangsúlyozta Bitay Márton Örs.

Az államtitkár rámutatott, hogy a kormányzat szemléletváltásának eredményeként az elmúlt időszakban a halászat helyett immár a horgászatot preferálják. Hozzáfűzte, hogy ma már több mint 500 ezer főre tehető a horgászatban aktívan érintettek száma.

Felidézte, hogy voltak, akik támadták a döntést, amely megszüntette a természetes vizeken, így a Balatonon is a halászatot. Ma már látható azonban, hogy korlátok között lehet tartani az invazív, illetve idegenhonos fajokat halászhálók nélkül is – mondta.

A Balaton térsége komoly turisztikai fejlesztéseken esik át – jelezte az államtitkár. Kiemelte: sokat kell még fordítani arra, hogy a Balaton betölthesse Európa horgászturizmusában a helyzetéhez és adottságaihoz méltó szerepét.

hal

A balatoni hal különlegesen jó ízét a tiszta víz és a táplálék adja – fotó: Shutterstock

Szári Zsolt, a BHN Zrt. vezérigazgatója arról számolt be, hogy 2011 óta folyamatosan nő a társaság árbevétele, az idén először haladja meg az 1 milliárd forintot. A nonprofit társaság horgászati ágazatának eredménye már októberben meghaladta a 732 millió forintot. Közölte, a Balatoni Halászati Zrt. vagyonkezelésében lévő fonyódi és mórichegyi tógazdaságok átvételével közel duplájára, mintegy 1200-1300 hektárnyira emelkedne a haltermelési területük, amely alkalmassá tenné a társaságot a kormányzat által kitűzött célok teljesítésére.

A vezérigazgató beszélt arról, hogy a balatoni hal különlegesen jó ízét a tiszta víz és a táplálék adja. A tó vízgyűjtőjén lévő lellei és buzsáki tógazdaságukban már sikerült hasonló körülményeket teremteni, ezzel igazi balatoni hal kerülhet a vendéglátóhelyek asztalára is. A két tógazdaság halai elsőként nyerték el az országban a Minőségi Magyar Hal tanúsítványt – közölte.

Megkapta a "balatoni hal" oltalom alatt álló földrajzi jelzést is a Balatonban élő, illetve a Balaton vízgyűjtő területén szaporított és nevelt, élő, hűtött vagy fagyasztott formában kereskedelmi forgalomba kerülő fogassüllő és ponty. Most várja a társaság, hogy a nemzeti oltalmat az Unió is elismerje – tájékoztatott a vezérigazgató.