A Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat (NÁSZ) kísérleti jelleggel állatrendőrséget állít szolgálatba. A tesztüzemmód egyelőre Budapestre és Pest megyére terjed majd ki. Mindezt Dr. Fülöp Erik, független országgyűlési képviselő jelentette be.

Elmondta, hogy 2021. tavaszán nem reprezentatív felmérést végeztek arról, főleg az online térben, hogy a lakosság körében mennyire lenne támogatott az állatrendőrség felállítása. Az eredmények azt mutatják, hogy a lakosság zöme támogatja a kezdeményezést, valamint a válaszadók egyetértettek abban is, hogy az állatvédő szervezetek és a hatóságok közötti együttműködés fejlesztése, valamint a felnőtt és gyermek lakosság állatvédelmi oktatása is szükséges az állatvédelem hatékonyabb működése érdekében.

A lakosság támogatja, hogy regionálisan működjön az új szervezet, így az ellenőrcsoportok jobban ismerve a helyi viszonyokat, hatékonyabban tudnak működni, valamint szorosabb kapcsolatot tudnak ápolni a területi állatvédő szervezetekkel és hatóságokkal.

Budapest és Pest megye után országos lefedettség a cél

A tesztidőszak ugyan csak a fővárosra és az azt körülölelő Pest megyére terjed ki, hosszabb távon az országos lefedettségre törekszik majd a NÁSZ.

Állatrendőrség több országban sikeresen működik már

Hollandiától az Amerikai Egyesült Államokig ma már számos országban szolgál állatrendőrség. Ezek általában nem a hivatásos állomány tagjaiból állnak, de szoros együttműködésben dolgoznak a hatóságokkal. A NÁSZ egyeztetést kezdeményez ilyen külföldi, már tapasztalattal rendelkező szervezetekkel, s már fel is vette a kapcsolatot a 2006-ban létrejött San Antonió-i állatrendőrséggel, amely a már hatályban levő állatvédelmi törvény betartatása mellett a kóbor állatok ellenőrzését és a gazdátlan társállatok gazdára találásának segítését tűzte zászlajára.

A részletekért ezt a videót is érdemes megnézni, amelyet a képviselő a Facebook-oldalán tett közzé:

A politikus elmondta, hazánkban a NÁSZ olyan összetett feladatot fog ellátni, amely magába foglalja:

  • az állatmentésekben történő részvételt,
  • a mentett állatok elhelyezését, ellátását,
  • a kóbor állatok számának csökkentése érdekében az ivartalanítási akciók végrehajtását,
  • a helyi állatok jólétének biztosítását,
  • a felnőtt és gyermek lakosság állatvédelmi oktatását, és
  • a hatóságokkal való együttműködést.

Az állatrendőrség pártpolitikától független szervezet lesz

A politikus elmondta, a 2022-es választásokon nem indul. Helyette lehetőségeit és erejét az állatvédelem magyarországi helyzetének javítására kívánja fordítani, és a NÁSZ országos terjeszkedésére fókuszál.

Indexkép: nasze.hu