A klímaváltozás elleni harcban egy új, meglepően ígéretes front nyílhat meg – a földeken! A Kaliforniai Egyetem San Diego-i kutatói szerint a génmódosított, mélyebb gyökérzettel rendelkező növények hatalmas mennyiségű szén-dioxidot képesek kivonni a légkörből és a talajba zárni – évente akár 1,2 milliárd tonnát!
A kutatók szerint ez az új módszer gyorsabb és olcsóbb lehet, mint a jelenlegi szén-dioxid-eltávolító technológiák, például a CO₂ megkötése a levegőből vagy tárolása kőzetekben. A mezőgazdasági infrastruktúra már adott – a gazdák csak újfajta magokat ültetnének.
A Globális Politikai és Stratégiai Iskola szakértői szerint ha sikerül széles körben bevezetni ezeket a növényeket, az éves szinten akár 0,9–1,2 gigatonna szén-dioxid megkötését is jelentheti. Az IPCC szerint évente minimum 5 milliárd tonna CO₂-t kellene eltávolítani ahhoz, hogy érdemi változást érjünk el. Ez tehát közel 25%-át is lefedhetné ennek.
De van egy bökkenő: jelenleg a világ mezőgazdasági területeinek csupán 13%-án termesztenek génmódosított növényeket. Ennek fő oka a szigorú szabályozások és a közvélemény bizalmatlansága. A kutatók szerint az áttöréshez szén-dioxid-kreditekre és ösztönzőkre lenne szükség – ez motiválhatná a termelőket és a politikai döntéshozókat is.
A tanulmány arra is rámutat, hogy más technológiák évtizedeket igényelnek az iparági bevezetéshez, míg ezek a „szénnyelő" növények akár 11 év alatt elterjedhetnek, ha engedélyezik őket.
Forrás: earth.com
Indexkép: Shutterstock