A zöldítés legegyszerűbb módja az ökológiai másodvetés – a zöldtrágyázás. Ugyanis a zöldtrágyázás néhány szakmai szempont betartásával könnyen kivitelezhető. Ráadásul megfelelő alkalmazással jelentős szerepet tölthet be a talajtermékenység fenntartásában is.

A zöldtrágyázás hatékonyságát alapvetően befolyásolja a megtermelhető és beforgatható biomassza tömege, amely függ a zöldtrágyázás módjától, az alkalmazott növényfajoktól, a vetésidőtől, a talajadottságoktól és az évjárathatástól (csapadékmennyiség) is. A másodvetésű zöldtrágya vetésidejében – a szélsőségesen száraz régiókon kívül – inkább az augusztusi vetés az elterjedt.

Azonban a tavalyi rendkívül száraz és meleg időjárás felhívja a figyelmet a korai vetésű zöldtrágyanövények fontosságára is.

A korai vetés alatt a főnövény betakarítását követő 1-2 napon belüli vetést értjük. Ekkor mérsékelhető leginkább a talajnedvesség csökkenése, így a növények megfelelő ütemű kelése és fejlődése nagyobb eséllyel biztosítható.

Száraz klímájú területekre, illetve aszályos évjárat esetén előnyösek a pohánkát, a facéliát, a négermagot (Zöld víz, Zöld trió) és meliorációs reteket tartalmazó keverékek, magasabb vetőmagnormával vetve. Ezek a növények a keléshez és a fejlődéshez nem igényelnek sok nedvességet, ennek ellenére gyorsan záródó, nagy zöldtömegű állományt adnak, így jó gyomlenyomó képességűek és védik a talajfelszínt az erózióval szemben.

A folyamatos növényi jelenlétnek fontos szerepe van a tápanyagok megőrzésében és feltáródásában, valamint a talaj szerkezetének, így a vízhasznosulás javításában is. A keverékekben található bíborhere pedig nitrogénnel gazdagítja a talajt.

A fent említett növények közül a négermag és a meliorációs retek kevésbé ismert, újonnan elterjedőben lévő zöldtrágyanövények. A négermag gyorsan fejlődő, jó gyomelnyomó képességű növény. Előnye, hogy apró magja kevés nedvességet igényel és 3-5 napon belül csírázik, valamint nálunk nem képes magot érlelni. A virágzó állományt érdemes bedolgozni, így a zöldtömeg könnyen lebomlik. Nagyon jól társítható pohánkával, facéliával és bíborherével (Zöld víz), így korai vetésidejű, vízmegőrző keverékek ideális összetevője.

zöldtrágya

Négermagot tartalmazó keverék

A meliorációs retek az olajretekkel szemben nem képez nagy zöldtömeget, hanem annál mélyebbre hatoló, erőteljes gyökérzetet növel, amely fokozott talajlazító hatást eredményez. Áttelelő keverékekben érdemes alkalmazni, így nem csak zöldtrágyaként, de vadeleségként is felhasználható. A kifagyó retektest táplálékként szolgál a hasznos mikroszervezeteknek is.

Hazánkban több fajta is forgalomban van. A Structurator fajta 35 cm hosszú, 2-5 cm átmérőjű gyökerével a tömörödött talajok lazításával, az eketalp áttörésével átstrukturálja a talajt. Az erős gyökerek javítják a víz-levegő arányát a területen. Nagyon jól társítható bíborherével, így korai vetésidejű, áttelelő keverékek ideális összetevője.

retek

Meliorációs retek bíborherével

Kérje bizalommal szaktanácsadóink segítségét meliorációs retek tartalmú, illetve az Ön számára leginkább megfelelő zöldtrágyakeverék kiválasztásában!

A LAJTAMAG KFT. ZÖLDTRÁGYA KEVERÉKEI

Lajtamag

Dr. Aranyi Nikolett Réka
Lajtamag Kft.

Lajtamag