Az amerikai Clemson Egyetem kutatói, a Pacific Biosciences vállalattal együttműködve, jelentős előrehaladást értek el a gyapot- és szójavetésekben óriási károkat okozó paréj glifozáttal szembeni egyre erősödő rezisztenciájának a feltárásában – írja a newstand.clemson.

A felfedezés hozzájárulhat a kiirthatatlannak tűnő disznóparéj elleni hatékony védekezéshez – fotó: Pixabay

A DNS vizsgálatok alapján a kutatók megtalálták azt a gént, amely alapvető szerepet játszik ennek a rezisztenciának a kialakulásában. Ennek megértéséhez komoly kémiai és sejtbiológiai ismeretekre volt szükség. A felfedezéshez a glifozát alkalmazásának tanulmányozása is hozzájárult.

A glifozát, illetve Roundup csoport bevezetése és általános alkalmazása után több mint 10 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a kezelt területeken az első rezisztens gyomok megjelenjenek. Ma már a disznóparéj az USA 27 államában jelen van, ami azt jelenti jelenti, hogy ennek a gyomnövénynek a genetikáját meghatározó DNS fokozatosan átalakult, és hozzáedződött a gyilkos szer folyamatos támadásához.

A Clemson genetikusa, Chris Saski professzor szerint, ennek az újonnan felfedezett, bonyolult génnek a további alapos vizsgálata elvezethet a rendkívül agresszív és kiirthatatlannak tűnő disznóparéj és egyéb gyomok rezisztenciájának végleges legyőzéséhez. A felfedezők a rezisztencia-gén meghatározására szabadalmi oltalmat kértek, amelynek elbírálása jelenleg folyamatban van.