A Vaderstad Magyarország Kft. szakemberei az országjáró gyakorlati gépbemutató során állógépes és mozgó demostrációt is tartottak. Öt gépkapcsolat dolgozott az ország különböző pontjain, amely tamási állomásán Tolnai Péterrel, a bemutató sorozat szakkommentátorával beszélgettünk az eszközök munkájáról.

–  A Carrier gépcsalád 5 méteres, két különböző típusát is megmozgattuk az érdeklődők előtt. Elsőként a Carrier hagyományos, kúpos, 47-es lapátmérővel szerelt tárcsánkat dolgoztattuk búzatarlón. Az országjáró körút összes állomásán kiválóan tükrözték a körülmények a tarlóhántás időszakának változó területi adottságait. Az elmúlt időszakban lezúduló nagy mennyiségű csapadék ellenére sikeresen mutatkoztak be a Väderstad munkagépek.

Vaderstad

A második Carrier gépen egy új típusú tárcsalap mutatkozott be, amelyet korábban csak kisebb eszközökre lehetett rendelni. A CrossCutter disc – vagy cikk-cakk tárcsa – már a Carrier XL változathoz is elérhető ultrasekély művelésre alkalmas eszköz.

A kultivátor-gépcsalád egy függesztett 3 méteres Cultus változat képviseletében jelent meg – rugós kapás biztosítással. Ezek után pedig két vontatott eszköz – egy Opus és egy TopDown kultivátor került bemutatásra. – ismertette a bemutató technikai hátterét Tolnai Péter.

kultivátor

A Vaderstad Kft. évről-évre megrendezésre kerülő országjáró gépbemutató körútjára minden alkalommal – így idén is jellemző volt, hogy nem csupán gépbemutatót tartottak az érdeklődők számára, hanem az évjárat sajátosságainak megfelelő agronómiai összefüggésekre-, valamint a talajélet megóvásának jelentőségére is felhívták a gazdálkodók figyelmét.

Dr. Birkás Márta egyetemi tanár, a talajtani tudományok professzor asszonya is minden évben csatlakozik a Väderstad országjáró bemutatójához.

– A bemutatóhelyszínek összes állomásán nagyon sok kérdést kaptam a termelőktől – és én is nagy érdeklődéssel faggattam a gazdálkodókat az évjárat alakulásáról. Örömmel tapasztaltam, hogy a száraz tavasz ellenére nem volt nagy elkeseredés a terméskilátások latolgatása során.

A kérdések zöme még mindig arra összpontosított, hogy "szántsunk, vagy ne szántsunk?"

De örömmel tapasztaltam, hogy a termelők zöme már belátta, hogy szántani csak jól szabad – és kultivátorozott-lazított talajon mennyivel jobbak a terméseredmények – számolt be a tapasztalatairól Dr. Birkás Márta.

henger

Daoda Zoltán, az AgroBio Hungary Kft. szakmai igazgatója is évről-évre, hagyományosan csatlakozik a szántóföldi bemutatósorozathoz.

– Felhívtuk a termelők figyelmét a szármaradványok jelentőségére – hiszen egy 7 tonnás búzatermés szármaradványából annyi nitrogén, foszfor, kálium áll rendelkezésre a talajfelszínen, mintha 300 kg NPK műtrágyát szórnának ki.

A szármaradványokat felesleges elszállítani a termőföldről, mert ezt a biomasszát a talajba forgatva költséghatékonyan és környezetkímélő módon lehet hasznosítani. Ennek a technológiának a következő EU-s támogatási ciklusban hatalmas szerepe lesz – és mi már évek óta igyekszünk erre a szemléletre formálni a gazdálkodók gondolkodásmódját – hangsúlyozta a szakember.