szántás

A talajmetszeten jól látható a szét nem fagyott, szántáskor keletkezett barázda-bakhát.

Amennyiben az ökölszabályt nézzük, hogy a mag méretének tízszerese a vetési mélység, jól látható, hogy hagyományosnak tekinthető, könnyű síkvázú kombinátorral nem tudunk egyenletes mélységű, kemény alappal rendelkező magágyat készíteni.

kompaktor

A Framest Frakomb kompaktorainak mellső, merev szárú (nyírócsapos biztosítású) kapái a beállított mélységben, a gép teljes keresztmetszetében elmetszik a talajt. Kemény magágyalapot biztosítanak. Kis emelési szögű szárnyai nem forgatják a talajt, viszont némi vízszintes irányú talajmozgást generálnak, így nagyon jó felszínegyengető hatással számolhatunk. Szintén ezeknek a művelő eszközöknek köszönhetően tökéleteshez közelítő gyomirtó hatást érünk el.

Erre mondjuk azt, hogy a Frakomb kompaktorral az utolsó előtti pillanatban kell a magágy előkészítését elvégezni.

Frakomb

A Framest Frakomb kompaktor kemény magágyalapot biztosít és gyomirtásra is tökéletes használható.

A második szekcióban egy rugó terhelésű fogazott simító találkozik a kapák által megemelt, még mozgásban levő anyaggal. A mögötte levő csőpálcás henger egy viszonylag sík felületre fut fel, és a felszínen fekvő rögök nagy részét visszanyomja a talajba. Ezek a beágyazódott rögök nem gördülnek el, amikor a kombinátor művelő mezővel találkoznak. Ez már nem jár mélyen, csak a felső 3-5 cm-ben porhanyítja a talajt. Nem kell mélyebben járatni, hiszen a mellső kapák már vetési mélységben elmetszették a talajt. Ne vigyenek sok földet magukkal, ne pazaroljuk a lóerőt.

Választhatja a felhasználó a keretbe foglalt lúdtalpkapás művelő mezőt is, ha nagyon rosszul sikerült a szántás, vagy csak altalajlazítást követően ment a művelendő terület a télbe.

Framest

Rosszul sikerült szántás vagy altalajlazítás esetén lúdtalpkapás művelő mezőt is választhatunk.

A legfontosabb elem zárja a műveletek sorát, a megfelelő tömegű lezáró henger. Mivel eléggé megbolygattuk a felső talajréteget, és szeretnénk megőrizni a benne levő nedvességet, elengedhetetlen a megfelelő minőségű visszatömörítés. Különböző típusú- és tömegű lezáró hengerekkel szerelhető a Frakomb kompaktor.

Egy adalék a választékhoz, a beragadási sorrend nedves talajon. A legérzékenyebb az egysoros Crosskill. Második helyezett a csőpálcás henger. A leggyakrabban használt, az egymásba forgó dupla Crosskill nagyon jól tűri az optimálisnál nedvesebb talajállapotot. Emellett rendkívül jó a rögaprító képessége. Amit még választani lehet, az a beragadásmentes, fúvatlan gumiabroncsokból összefűzött henger.

Érdekes fogalmat kell itt megemlítenem, a rög rendezését. Amíg a vashengerekkel törjük, aprítjuk, zúzzuk a rögöket, addig ez a gumihenger nem hagy e felszínen rögöket, visszanyomja őket a talajba. Így a természetre bízza a rögaprítást, hiszen a beágyazódott rög a kapillárisokon feláramló nedvességtől és a napsütéstől megomlik.

magágykészítés

A gumihenger nem hagy a felszínen rögöket, visszanyomja őket a talajba, így a természetre bízza a rögaprítást.

A magágykészítés során a legkevesebb vízveszteséget a kompaktor jellegű eszközök után szenvedi el a talaj. Ezért, valamint a minimális menetszám és a kiváló gyomirtó hatás miatt ajánljuk Framest Frakomb kompaktorait 3-8 méter munkaszélességig, illetve 80-300 lóerőig.

VARIÁLJA IGÉNYEI SZERINT A FRAMEST KREATORT!

Tavasszal és ősszel, valamint attól függően, hogy szántásos vagy forgatás nélküli talajművelést alkalmazunk, más és más típusú magágykészítő gépre lehet szükség.

A magyarországi Framest Kft. 2004-ben kifejlesztette azt a 7 művelő szekciót tartalmazó Frakomb eszközcsaládot, melyek egyes szélsőséges körülmények között is képes megfelelő magágy készítésére. Arra gondolok elsősorban, ha vízszegény a talaj, vagy a gyenge tél során nem fagyott szét a szántás.

A vízveszteség megakadályozását a különböző típusú tömörítő hengerek garantálják, a talaj egyenletes mélységű elmetszését pedig a merev szárú lúdtalp kapák.

Az utóbbi esztendők megváltozott csapadékviszonyai indokolták egy új, nem hengereken futó síkvázas kombinátor, a Framest Kreator kifejlesztését. A gép alkalmas nedvesebb talajállapotnál is magágyat készíteni.

Framest Kreator

A Framest Kreator nedvesebb talajállapotnál is alkalmas a magágykészítésre.

Az alapgép három fő részből áll. Hidraulikusan állítható mellső simító rugólapok egyengetik a talajt a művelő mező előtt. Szerepe az, hogy a kapamező munkamélységét egy viszonylag egyenletes felszínhez tudjuk beállítani.

A kombinátor mező 5 sorban elhelyezett, előre ívelő, emelő hatású rugós kapákból áll. Megfelelő átömlési keresztmetszettel, 76,5 mm húzástávolsággal. A folyamatot alapgép esetén szintén hidraulikusan állítható simító rugólapok zárják le.

A gép munkamélységét a kerekek és a vonórúd pozíciója állítja be. A kiemelő munkahengerre felrakható távtartók adják a gyors és precíz beállítás lehetőségét. A lenyitott szárnyak is kerekeken futnak, így a talajkövetést egyrészt a szárnyak fővázhoz képest elfoglalt pozíciója, másrészt a tandem tengelyeken futó kerekek biztosítják. A tandem kerékfelfüggesztés sima futást biztosít a közúti vontatás során, illetve jól tartja a művelő mezők munkamélységét.

kombinátor

A kombinátor mező 5 sorban elhelyezett, előre ívelő, emelő hatású rugós kapákból áll.

Az alapgép tehát hengerek nélküli, ezáltal jól nyitja a magágyat, de a lezárást csak a hátsó simítók végzik. Cserepesedésre hajlamos talajok esetén ajánlható az opciós tételek között szereplő, állítható szögű és mélységű rugós elmunkáló boronasor.

Sok esetben ez kevés lehet, és indokolatlanul több nedvesség távozik el a talajból, mint szeretnénk. Erre az esetre van mód a hátsó rugós borona helyett a már jól bevált 400 mm átmérőjű csőpálcás henger felszerelésére. Ez kizárólag rugóterheléssel fut, kiküszöbölve ezzel a beragadást, mindemellett megfelelő visszatömörítést végez.

Gyakran előfordul nehéz talajokon végzett szántás elmunkálásakor, hogy az erősebb vagy szét nem fagyott hantokat a simítók és a kombinátor kapák nem képesek elmunkálni egy menettel. Ilyen helyekre javasoljuk a mellső merev kapasort, ami kis talajellenállás mellett garantálja a pontos vetési mélység kialakítását. Az utána következő kombinátorkapák már inkább a keverés, aprítás feladatát végzik.

Így tud a gép szélsőségesebb talajállapotoknál is kompromisszum nélküli, jó munkát végezni.

Amennyiben nincs szükség a mellső kapasorra, de a vontató traktor keréknyomait el kell tüntetni, arra az esetre lehet opcióban a mellső kapákkal megegyező kialakítású keréknyom-lazítót felszerelni. Ezek is nyírócsapos biztosítással vannak ellátva, a vázon eltolva távolságuk egyedileg állítható.