Ha ősz, akkor borsó!

Ősszel lassan végére érünk a kerti munkáknak. Ilyenkor jön el az az idő, amit nyáron annyira vártunk, vagyis hogy legyen már végre vége a rengeteg feladatnak és tudjunk egy picit pihenni. De valahogy mégsem olyan édes ez a pihenés, mert az igazi kertész nem bírja ki anélkül, hogy a kertjében bogarásszon. Főleg, amikor odakint csodás napsütés van, és csak a naptárra nézve érzékeljük, hogy vége a nyárnak. Hát igen, a vetésnek egyszerűen nem akarunk véget vetni. De szerencsére nem is kell, hiszen még ilyenkor sem muszáj üresen hagyni az ágyásainkat.

Az első feladat, hogy tegyük rendbe a kertünket. Sokszor a betakarítás után már sem idő, sem energia nem jut rá, hogy eltávolítsuk a gyomokat, felássuk és elgereblyézzük az ágyásokat. Ezt mindenképp tanácsos még a tél beállta előtt megtenni. Különösen akkor, ha ősszel még vetünk bele. Ilyenkor érdemes műtrágyával is beszórni a talajt és azt sekélyen beleforgatni a földbe.

borsó

Ősszel is vess zöldborsót. Fotó: 123rf.com

Azért, hogy már kora tavasszal szüretelhessük a zsenge zöldborsónkat, nem kis örömet okozva ezzel a családnak, és nem kis irigykedést a szomszédainknak, érdemes megpróbálkoznunk a téli borsó vetésével. Erre leginkább az olyan korai borsófajták alkalmasak, mint a Rajnai törpe, a Debreceni vagy az Újmajori korai. A borsószemeket 8-10 cm mélyen ültessük, és tartsunk 25 cm sortávolságot. A borsó pár centiméterre fog majd kibújni a föld alól, így vészeli át a telet. Mivel nem biztos, hogy hótakaró alá tud bújni, egészen biztosan nem lesz mérges, ha kap tőlünk egy kis szalmás takarót a téli fagyokra. Gondoskodásunkat meg fogja hálálni, mert a tavasz kezdetkor virágba borul és jóval hamarabb szüretelhetünk, mint azt gondolnánk. Mint minden pillangós virágúnak, a borsónak is nagyon fontos szerepe van a vetésforgóban. Jelenlétével pedig a talaj télre is kötött marad, így nem tudja tönkretenni a szél és az esőzések. Ugyanakkor a borsó nem vesz ki túl sokat a talajból, inkább hozzáad.

Szemezgessünk a borsószemek titkai között

  • A borsó az emberiség egyik legrégibb kultúrnövénye.
  • Fontos fehérjeforrás.Szénhidrát tartalma magas, kalóriaértéke pedig megközelíti a burgonyáét.
  • Gyökere mélyre hatol, oldalgyökerei gazdagon behálózzák a talajt.
  • Három fajtacsoportot különböztetünk meg a borsók között, a cukorborsót, a kifejtő borsót és a velőborsót.
  • A szárazborsó legnagyobb része borsódaraként kerül felhasználásra az állattenyésztésben.
  • Szerencsére emberi fogyasztásra is jut belőle bőven. A borsóleves mellett különösen kedvelt a főzelék változata, de a rizs is nagyon jó barátja, amellyel köretként is nagyon jól megállják a helyüket.
  • A zöldborsó növényi szterolokban gazdag, mely segít alacsony szinten tartani a szervezet koleszterinszintjét.
  • A borsóban sok K-vitamin található. Ezen kívül tartalmaz még A-vitamint is, mely nélkülözhetetlen az egészséges nyálkahártya és bőr számára, de a látásban is fontos szerepet tölt be.
  • A borsó B-komplex vitaminokat is tartalmaz. Ezen kívül gazdag ásványi anyag forrás, tartalmaz kalciumot, vasat, rezet, cinket, és mangánt, de emellett nagyszerű folsav forrás is és magas a C-vitamin tartalma is.
  • Egy borsószem átlagosan 0,1 és 0,36 grammot nyom.

zöldborsó ősszel

A zöldborsó finom és nagyon egészséges is. Fotó: 123rf.com

  • XIV. Lajos nagy rajongója volt a zöldborsónak. Kertészei borsóültetvényeket hoztak létre a versailles-i kastély kertjében, a király pedig nagyon gyakran kért borsóból készült fogásokat.
  • A termesztett borsónak csupán 5%-a kerül frissen eladásra. Nagy részét fagyasztva vagy konzervként árusítják, azonban beltartalmi értéke frissen fagyasztva szinte azonos a friss borsóéval.
  • Egy adag borsóban több a C-vitamin, mint két almában.
  • A lencséhez hasonlóan a termékenységet is jelképezi, így esküvők alkalmával a menü részét szokta képezni, és a szertartás után az ifjú párt is meg szokták dobálni vele, hogy bőséges gyermekáldásban legyen részük.
  • A zöldborsó rendszeres fogyasztása esetén polifenoljai közül a kumesztrol csökkentheti a gyomorrák kialakulásának kockázatát.
  • Rost és fehérje tartalma segít a vércukorszint szabályozásában.
  • A hab a tortán pedig, hogy a zöldborsó kiváló fogyókúrás szer. Rendszeresen fogyasztva serkenti az emésztést és remek méregtelenítő hatása miatt segíti a méreganyagok távozását.
  • A sárgaborsó nem egy különálló növényfaj,hanem a zöldborsó hántolt, szárított és felezett magjából készülő ételkészítmény. A hámozás során a borsószemeket megszabadítják a növény hüvelyborításától és ezután a külső héjazatuktól is. Ezért lesz sárga a színe. A borsó a szárítás és a tisztítás során két lencse formájú részre esik szét, ezért is nevezik feles borsónak.
  • A sárgaborsót a World’s Healthiest Foods nevű alapítvány a világ legegészségesebb tápláléka között tartja nyilván. Szabályozza a vérnyomást és a koleszterinszintet, magas a rosttartalma, és megtalálható benne a B1- é B2- vitamin. Ezen kívül gazdag biotinban, folsavban, E-vitaminban, káliumban, kalciumban, magnéziumban, vasban, cinkben, foszforban és mangánban.
  • A sárgaborsót érdemes egy éjszakára vízbe áztatni, hogy megpuhuljon. Készülhet belőle főzelék, pástétom, de még fasírt is.