Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Fruitveb elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta, a múlt héten bejelentett 33 milliárd forintos konstrukció 50 százalékos önerővel számolva mintegy 60 milliárd forintnyi beruházást tehet lehetővé.

Az előzetes felmérések szerint ennek az összegnek a kétharmadát üvegházak építésére és korszerűsítésére fordítják majd a gazdálkodók, a fennmaradó összegekből pedig hűtőházak, illetve csomagoló- és tisztítóegységek épülhetnek. A szakember hozzátette, bár a pályázati részletek még nem ismertek, a leggyorsabban a tárolók és a betakarítás utáni folyamatok modernizálását célzó források merülhetnek ki, míg az üvegházak esetében új szereplők feltűnése élénkítheti a beruházásokat.

Az üvegházak építése és korszerűsítése mellett hűtőházak, illetve csomagoló- és tisztítóegységek létesülhetnek – fotó: Pixabay

Az elnök szerint hatalmas könnyebbséget jelentene a korábbi felhívásokhoz képest, ha ezúttal nem kellene az építésre és a technológiára külön pályázni, hanem úgy írnák ki a pályázatot, hogy az üvegházakkal és a tárolókkal kapcsolatos komplex fejlesztés támogatható legyen.

A beruházás egyik nem titkolt célja, hogy az őszi–téli időszakban is biztosított legyen az önellátás. A legkorszerűbb üvegház létesítése hektáronként megközelítőleg 400 millió forintba kerül, így könnyen elképzelhető, hogy az eddig vidékfejlesztési forrásokból megépült üvegházak mellett újabb 100 hektárnyi korszerű létesítmény épülhet.

Ledó Ferenc úgy véli az importot így sem lehet majd teljesen kiváltani, de a fő szezonban a hazai friss zöldségek jóval nagyobb arányban jelen lesznek a piacokon. A termelés nem okozna problémát, de a nem megfelelő tároló kapacitások miatt a gazdák rá vannak kényszerítve, hogy a betakarítás után a lehető leghamarabb eladják a termést – tette hozzá.