Müller Cecília országos tisztifőorvos 2020. március 26-án kiadott határozatában megtiltotta a nemzetközi személyszállítást végző vasúti jármű, autóbusz, illetve a külföldről érkező nem magyar állampolgár személyforgalomban történő belépését Magyarország területére. A személyforgalomban Magyarország területére belépő magyar állampolgárokat a tisztifőorvos kötelezi arra, hogy egészségügyi vizsgálatnak vesse alá magát. Akinél NEM állapítanak meg COVID-19 fertőzésgyanút, az 14 napra hatósági lakóhelyén vagy tartózkodási helyén házi karantén alá kerül.

A teherforgalomban belépő személyeket a határon továbbra is ellenőrzi az egészségügyi személyzet. Akinél NEM állapítanak meg COVID-19 fertőzésgyanút, ő
• magyarországi úti cél (lerakó/telephely) esetén, magyar állampolgárként 14 napra hatósági házi karantén alá kerül;
• külföldi állampolgárként a szállítmány lerakodását követően 24 órán belül köteles határátlépésre jelentkezni;
• tranzitban a legrövidebb úton és idő alatt a kijelölt útvonalon el kell hagynia Magyarországot.

Magyarországon történő közlekedés esetén a szájmaszk és a gumikesztyű viselése kötelező!

Minden esetben, amikor valakinél megállapítják a fertőzés gyanúját, a kijelölt karanténban kerül elhelyezésre, függetlenül attól, hogy milyen minőségben lépett be az országba.

A gépkocsivezetők karanténjára vonatkozó eljárásrend nem változott, felmentést továbbra is kérhetnek, de több helyről jött visszajelzés, hogy a járványügyi hatóságok, a megyei és járási népegészségügyi hivatalok az operatív törzs által kihirdetett eljárási rendtől eltérően értelmezik a hivatásos gépkocsivezetők karanténfeloldási nyilatkozatának befogadását, ezért bizonyos esetekben elutasították a karantén feloldását.

Az MKFE (Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete) mint a terület szakmai szervezete már jelezte a problémákat az illetékesek felé, illetve megküldött tájékoztatóban röviden összefoglalta az operatív törzs által kihirdetett eljárásrend lényeges elemeit, arra kérve a hivatalvezetőket, hogy kollégáik tájékoztatásával és rugalmas, gyors ügyintézéssel járuljanak hozzá a magyarországi áruszállítási lánc stabilitásának megőrzéséhez, és segítsék a gépkocsivezetők munkáját!

kamion

illusztráció: Pixabay

Az eljárásrend összefoglalva:

1. A magát tünetmentesnek és munkára alkalmasnak találó gépkocsivezető, valamint az őt foglalkoztató vállalkozás e-mailben megküldi a karantén megszakítását jelző nyilatkozatát a területileg illetékes népegészségügyi központnak, kézbesítési visszaigazolás kérése opcióval.

2. A járványügyi hivatal – munkaidőben – lehetőség szerint azonnal küld visszajelzést arról, hogy a nyilatkozat megérkezett. Amennyiben erre nem kerül sor, akkor a gépkocsivezető és a vállalkozás az automatikusan érkező „kézbesítési visszaigazolás” e-mail kinyomtatásával és a nyilatkozat mellé csatolásával igazolja, hogy megtette az eljárásrend által előírt lépéseket. A visszaigazolás és a megtett nyilatkozat minden további eljárás nélkül lehetővé teszi a gépkocsivezető számára a karantén felfüggesztését, a munka felvételét, a soron következő fuvarfeladat megkezdését, az előírt járványügyi szabályok betartásával.

3. A beérkezett nyilatkozatban szereplő gépkocsivezető adatait a népegészségügyi hivatal továbbítja az ORFK részére, ezzel biztosítva azt, hogy az érintett gépkocsivezető a legközelebbi határátlépéskor (vagy bármely más ellenőrzéskor) ne szerepeljen a karanténra kötelezett személyek listáján, ugyanakkor adminisztratívan is nyomon követhető maradjon a tevékenysége.

Fontos információ: a megyei/járási népegészségügyi hivatal a fenti eljárás során nem mérlegel, nem indít további vizsgálatot, hanem a fent leírtak szerint befogadja a nyilatkozatot, és az adatokat továbbítja az ORFK felé, ahogyan ezt az operatív törzs döntése is tartalmazza: „Az előzőekben részletezett előírás – mint a kormányrendelet 3/A. §-ában foglaltak alapján megállapított egyedi megtartási szabály – megtartása esetén az Országos Rendőr-főkapitányság rendészeti főigazgatója által (a kormányrendelet 3/A. §-a alapján) biztosított, a hatósági házi karantén alóli felmentést megadottnak kell tekinteni!”