Német szakértők szerint a jövőben alapvetően meg kell változtatni a sertésólak belső helyiségeinek beosztását, és ennek kapcsán a hangsúly a könnyűszerkezetes megoldásokra, illetve a külső légtérhez való kapcsolódásra tevődik át – olvashatjuk a topagrar.com-on. Ez biztosítja a fénybehatolás és az aktív szellőztetés lehetőségét, valamint az állatok szabad levegőre és szalmaalommal ellátott külső térre való kijárását, ami a sokat hangoztatott állatjólét követelményeinek is megfelel.

sertés ól

Az állatjólét és a munkavállalók szempontjából is előnyös ez a modern ól – fotó: topagrar.com

További új megoldás a szélvédő hálók automatikus bekapcsolása, a belső tér hőmérsékletének a külső hőmérséklettől függő szabályozási lehetősége, valamint a takarmányadagok robotok által történő beszórása.

A korábban épített ólak nem csak az állatok, hanem a munkavégzők számára is szűkek és kényelmetlenek voltak, az újakban viszont a munkavégzés könnyebb, és azt számos észszerű megoldás segíti, különböző kapcsolódó tevékenységgel, pl. biogáz-előállítással összekötve.

A mai, többnyire szakirányú végzettséggel rendelkező állattartók már gyakorlatilag nemigen hajlandók a régi típusú ólakban dolgozni. Az új típusú ólak előnyeit több, hagyományosan sertéstartással foglalkozó német család felismerte, és alkalmazza. Így van ez az 1.500 kocát tartó német Muth-Köhne családi vállalkozás esetében is, amelynek tulajdonosa az új ólak megépítése előtt több szomszédos országra kiterjedő körutazást tett, a hasonló konstrukciók tanulmányozása céljából.