Az Energia Humin nem csupán a papírformát igazolta. Fejér megyei partnereink tapasztalata alapján az Energia Humin levéltrágyának bőven vannak rejtett energiatartalékai.

A tápanyagok nagy részét növényeink a gyökereiken keresztül veszik fel. A makro- és mezoelemeket a leveleiken át csak korlátozottan, kismértékben pótolhatjuk, mikrotápanyagokkal azonban bőséggel elláthatjuk őket a lombtrágyázás során. Az Energia Humin a kultúrnövények fejlődéséhez és magas hozamához szükséges mikroelemek teljes palettáját biztosítja. Segíti a tápanyagok gyors és hatékony felszívódását, Szekeres Lajos és Gulyás Tamás családi gazdaságában ráadásul szélsőséges körülmények is bizonyított.

energia humin

Többszörösen visszahozza az árát

Szekeres Lajos szüleivel és nővérével együtt mintegy ezer hektáron gazdálkodik Polgárdi határában. A családi gazdaság viszonylag széles vetésforgót alkalmaz. Összesen hat növényfajtával foglalkoznak: a legnagyobb területen búzát és kukoricát termelnek, de repce, napraforgó, zöldborsó és cukorrépa is szerepel a palettán.

„Jól ismerjük a Phylazonit termékcsalád tagjait, az Energia Huminnal is a Talajoltó révén találkoztunk” – mondja Szekeres Lajos. Tavalyi kísérletük során két szomszédos, 5 hektáros búzatábla közül az egyiken levéltrágyát is alkalmaztak, de a talaj adottságai, az elvetett fajta és az agrotechnikai eljárások a kontroll- és a kísérleti területen is megegyeztek. Ősszel hektáronként 3 liter Energia Humint jutatták ki, míg kora tavasszal, bokrosodáskor a lombtrágyát már a gombaölővel egy menetben, hektáronkénti 5 literes dózisban permetezték a növényekre.

Energia Humin

„A kontrollterület 8,64 tonnás átlaghozamával szemben az Energia Huminnal kezelt kísérleti tábla minden hektárja 10,03 tonnát adott, ami hektáronkénti 1,39 tonnás többlettermést jelent. Az Energia Humin a pluszköltséget 2,5-szeresen megtérítette: a végelszámoláskor hektáronként közel 60 ezer forint többletbevételt jelentett” – összegez a gazda. Az Energia Humin ráadásul a növények víznyomásos területeken jelentkező tüneteit is enyhítette, így a termés mennyisége mellett a minőségére is jótékony hatást gyakorolt.

Ezen nincs mit számolgatni

Családi gazdaságát vezeti Gulyás Tamás is. A Dunaújváros közelében, Baracs határában fekvő, 220 hektáros területen árpát, búzát, napraforgót, kukoricát, a zöldítési program keretén belül pedig takarmányborsót termelnek. „Tavaly próbáltuk ki először az Energia Humin lombtrágyát. Eredetileg a kalászosoknak szántuk, de a hirtelen jött meleg miatt hamarabb kezdődött a virágzás, így végül a borsó mellett döntöttünk. A levéltrágyát a gomba- és rovarölővel egy menetben, hektáronként 6 literes dózisban, még éppen a virágzás előtt sikerült kijuttatnunk” – idézi fel a gazda az első találkozást.

Energia Humin

Az Energia Humin hatása mindnyájukat megdöbbentette. „Az állomány drasztikus mértékű növekedésétől tátva maradt a szánk. Nyugdíjas növényvédő szakmérnök ismerősünk is csak pislogott, mert elmondása szerint ilyen borsót még életében nem látott. 183 centis magasságommal nem számítok alacsonynak, de ez a borsó még nekem is a derekamig ért. Miután megszáradt, még akkor is jóval magasabb és sűrűbb volt a megszokottnál, ezért csak a kombájnra szerelt oldalkaszával tudtuk levágni. Tavalyelőtt elég gyenge éve volt a borsónak, a környéken mások már a két tonnának is örültek, az Energia Huminnak köszönhetően azonban mi így is szép termést, hektáronként 3,4 tonnát takarítottunk be” – meséli Gulyás Tamás.

A sikeren felbuzdulva a takarmányborsó után napraforgón is kipróbálták az Energia Humint. A hagyományos napraforgóra csillagbimbós állapotban hektáronként 6 liter lombtrágyát juttattak ki, a maradék – hektáronként közel 8 liter – Energia Humint pedig a magas olajsavas fajtára szórták ki. A környéken mindenütt a rettentően gyenge, alig 2 tonnás hektáronkénti hozamok miatt panaszkodtak a gazdák, de Gulyás Tamás földjein mind a kétféle napraforgó 3,5 tonnás termésátlagot hozott. „Tudom, hogy a végeredményt a kombájn mondja meg, de ezen nincs mit számolgatni. Sokféle levéltrágyát használtam már, ilyen látványos hatást azonban egyiknél sem tapasztaltam. Az Energia Humin önmagáért beszél” – szögezi le a gazda.

hatóanyagtábla

Tele energiával

Gulyás Tamás tapasztalatból tudja: amikor ideálisak a körülmények, jókor, megfelelő mennyiségű csapadék esik, és a gazda sem követ el nagy hibát, a szép termés már-már garantált. „A különbség akkor derül ki igazán, amikor ellenünk fordul a természet! Tavaly a legrosszabbkor érkezett meg a hőség és a szárazság – éppen akkor, amikor a legnagyobb szükségünk lett volna az esőre. Ilyenkor kell észnél lenni! A 40 fokos légköri aszállyal nem tudunk mit kezdeni, de az Energia Humin segítségével a kedvezőtlen időszakot is könnyebben átvészelhetjük” – magyarázza Gulyás Tamás. Az Energia Humin ilyenkor is elemében van.

Az előző évi tapasztalatok alapján az idén a családi gazdaság teljes területén használják az Energia Humint. „Engem meggyőzött! Az árpa és a búza a bokrosodás vége felé már megkapta levéltrágyát 5 l/ha dózisban. A kalászosokban és a borsóban kétszer fogjuk kijuttatni, a kukoricában és a napraforgóban egyszer.” – árulta el Gulyás Tamás.

További információkért látogasson el a Phylazont weboldalára!