A Gabona Control kiemelkedő tapasztalattal rendelkező szakember gárdája három évtizede szolgálja megelégedéssel partnereit szabványos mintavétellel, rakodásfelügyelettel, valamint akkreditált laboratóriumi vizsgálatokkal a hazai és exportpiacon egyaránt.

épület

2000-ben náluk nyílt meg az első kereskedelmi célú GMO laboratórium az országban. A szemes termények teljes körű vizsgálatához szükséges magas színvonalú műszeres hátterük a garancia arra, hogy partnereik megfizethető áron részesülnek szakszerű, gyors és pontos kiszolgálásban.

A Gabona Control Budapest központjában, a volt Malomipari Kutató Intézet Kisrókus utcai épületében működik, mint a CONCORDIA Közraktár Zrt. minőségellenőrzési igazgatósága. Rendelkeznek a hazai és nemzetközi kereskedelem számára nélkülözhetetlen akkreditációkkal, tanúsítványokkal. (ISO 9001, MSZ EN ISO 17025, FOSFA, GAFTA, GMP+)

Olvassa el a Gabona Control gyakorlati tanácsait arról, hogy a különböző kalászos gabonák, olajmagvak értékesítésekor mely vizsgálatok elvégzése célszerű, illetve a piaci árverseny szempontjából mely paraméterek a meghatározóak.

gabona

A Gabona Control a szemes termények teljes körű vizsgálatához szükséges magas színvonalú műszeres háttérrel rendelkezik – fotó: Agroinform.hu

Az értékesítés során mindkét fél érdeke, hogy a vizsgált minta jól reprezentálja az egész tétel minőségét. A szabványos mintavétel során biztosan teljesül ez a feltétel.

A független ellenőr által vett minta és a független laboratórium által végzett vizsgálatok kölcsönös biztonságot adnak a kereskedelmi partnereknek, így elkerülhetik az utólagos vitás helyzeteket.

A beküldött mintáknál a certifikát csak a mintára vonatkozik, nem igazol reprezentatív mintavételt.

A takarmány árpánál lényeges a nedvességtartalom, a hektolitertömeg és a tisztaság. Minősítése rövid idő alatt, viszonylag kevés anyagi ráfordítással megoldható.

A búza minősítése összetettebb feladat. Ez estben jó ha tudjuk, hogy milyen célra szánjuk a terményünket. A 2012-ben elfogadott és 2017-ben módosított búzaszabvány komplex minősítést tesz lehetővé. Az alapparaméterek –nedvességtartalom, hektolitertömeg, tisztaság – mellett meghatározásra kerül a fehérjetartalom, sikértartalom, a magyar minőségi értékszám, esésszám, Zeleny szedimentációs index és az alveográfos vagy extenzográfos paraméterek is.

Adott piaci szegmens kiszolgálására elegendő lehet a fenti vizsgálatok egy része is. A takarmány búza szabványa 2019 januárjában lépett életbe. A Gabona Control szakemberei készségesen állnak rendelkezésükre a megfelelő vizsgálatok kiválasztásában.

labor

A Gabona Control szakemberei segítenek kiválasztnai a megfelelő vizsgálatokat – fotó: Gabona Control

A malátázásra szánt sörárpánál a nedvesség és hektolitertömeg a fehérjetartalom, az osztályozottság és csírázóképesség lényeges paraméter.

A kalászos gabonák minősítésekor a DON toxin meghatározása egyre elterjedtebb követelmény. Mind az élelmezésre, mind a takarmányozásra szánt tételek esetében további toxinok vizsgálata is szükséges lehet például Zearalenon, Fumonisin, T2-HT2 toxin, Ochratoxin és Aflatoxinok. A megengedett toxin határértékeket a felhasználási terület határozza meg.

búza

A tételek toxinmeghatározása is fontos követelmény – fotó: Gabona Control

Az ipari napraforgó és az őszi káposztarepce esetében a nedvesség és a tisztaság mellett a szabad zsírsavak és az olajtartalom meghatározása elsődleges a szerződött felek közötti elszámolásban. A magas olajsavas napraforgó esetében az olajsavtartalom értéke kiemelten fontos.

A repce esetében az erukasav és glükozinolát-tartalom problémája a kitartó nemesítői erőfeszítéseknek köszönhetően megoldottnak látszik, de a nemzetközi kereskedelem továbbra is megköveteli ezen értékek szerepeltetését. A szabványos olajtartalom meghatározás történhet extrakciós és mágneses magrezonanciás (NMR) eljárással. A napraforgó esetében az NMR mérési bizonytalansága nagyobb az extrakciós módszerénél. Az olajos magvak nemzetközi kereskedelmét meghatározó FOSFA előírások az extrakciós eljárást tartalmazzák.

A dinamikusan fejlődő hazai szójababtermesztés a takarmányipar számára biztosít megfelelő, GMO mentes fehérjeforrást. A szójabab olajtartalma és rosttartalma is lényeges szempont. A napraforgó és a szójabab tételek esetében gyakori tapasztalat, hogy a magas ambróziamag-tartalom miatt nem felelnek meg az európai előírásokban található 50 mg/kg határértéknek. Ezt a szigorú limitet egyelőre csak az export esetében követelik meg.

Hangsúlyozni kell, hogy a tonnánként 100 Ft körüli összeg – a mintavétel és az analízis együttes költsége – többszörösen megtérülhet, amennyiben a minőség ismeretében előnyösen értékesíti terményét.

Legyünk együtt sikeresek, arasson velünk!

További információ: itt.

Gabona Control