Katona dolog

Szabadhegy Kristóf, a KEVE Zrt. tulajdonosa és ügyvezetője a BASF Együttműködés a fenntartható mezőgazdaságért nemzetközi konferenciáján bemutatta a közönségnek, hogyan működik a gyakorlatban egy nagyüzemi gazdaság átállása a fenntartható gazdálkodás módszereire.

A cégvezető nem mindennapi karriert mondhat a magáénak, lévén a mezőgazdaságban kifejezetten előnyösnek mondható fegyelmezett, precíz életvitelt és munkavégzést a világ leghatékonyabb haderejében, a US Army kötelékében sajátította el. Ezek után beszerzett még egy MBA diplomát, majd a Deloitte Közép-Európai részlegének egyik pénzügyi csúcsvezetője lett. A KEVE céget 2005-ben vette át, és a már említett katonai precizitás és értékrend mentén látott neki a Váli-völgy digitalizációs, precíziós gazdálkodásra történő átállításához.

"Hitvallása szerint a precíziós mezőgazdaság vállalati kultúrát teremt, melyben folyamatosan emelkedő tanulási görbén haladnak a munkatársak."

mezőgazdasági gép

A sorközművelő kultivátor megfelelő részeire szórófejeket szerelnek, amelyek két oldalirányból kezelik le a sorokban lévő gyomnövényzetet (PREGA Gyakorlati Nap) – fotó: Agroinform.hu

A precíziós gazdálkodás egy alapeleme ma úgy néz ki, hogy a robotkormányzás által vezérelt erőgép halad a földeken, aminek köszönhetően az általa vezérelt munkagép minimális átfedéssel, nagy pontossággal juttat ki inputanyagokat. A KEVE Zrt. a tápanyag-utánpótlást is helyspecifikusan végzi, a tavaszi fejtrágyázások során kijuttatott folyékony nitrogén valós időben (online) változtatott dózissal kerül kijuttatásra, a kijuttató eszközre szerelt szenzorok méréseire alapozva. Ezek a szenzorok hasznos szerepet töltenek be a tápanyag-gazdálkodáson kívül a növényévdelem egyes kezeléseinél.

A gazdaságban az alaptrágyázás helyspecifikusan történik, és a levett talajminták vizsgálati eredményein alapul, emellett bizonyos esetekben a növényvédelmet is differenciáltan végzik. Adott herbicidek helyspecifikus kijuttatásakor nem csak a kevesebb kijuttatott készítmény jelent költségcsökkentést, hanem terméstöbblet is realizálható, akár az utóveteményen is. A digitális talajszkennerekkel differenciált mélységű talajművelés is lehetséges, melyet már Mezőhegyesen is alkalmaznak, és akár 25-30 százalékos spórolás is elérhető vele.

"Nagyon nem mindegy, hogy 40 centiméter mélyen, vagy csak 15 centiméter mélységben kell a talajt mélylazítani" – mondta el Szabadhegy Kristóf.

KEVEsebb költség és pazarlás

A KEVE Zrt-nél 4624 hektáron, azaz 46,24 négyzetkilométeren gazdálkodnak, a BASF-fel együttműködésben a digitális gazdálkodás, erőforrás-menedzsment és a növényvédelmi innovációk alkalmazásának úttörőiként.

A cég a BASF xarvio™ Field Manager döntéstámogató rendszer egyik korai alkalmazója, így jelentős mennyiségű tapasztalat gyűlt össze. A szoftvermegoldás segíti őket a historikus adatok – többek között a már említett 20-30 évnyi műholdkép – felhasználásában, valamint a biomassza és a teljesítményzóna-térképek összegyűjtésében és rendszerezésében. A zónaspecifikus térképeket egyenesen a munkagépek kapják, lehetőség szerint minden folyamat optimalizált, így a vetés és a műtrágyázás is zónaspecifikusan működhet, lehetővé válik a permetezés pontos időzítése és a zónapermetezés pontos beállítása. A mindennapokban ez a fejlődési stádium modellek és a fertőzési kockázatok előrejelzését is lehetővé teszi, még precízebbé téve a precíziós munkavégzést, mindezt a BASF Xarvio rendszerében.

"A rendszer év közben is mindent dokumentál, a szezon végén, aratás után pedig a hozamtérkép visszatöltésre kerül a rendszerbe és ez már hozzájárul a következő évek adataihoz."

precíziós gazdálkodás

Talaj, vetés, a tápanyag-gazdálkodás és növényvédelem precíziósan (PREGA Gyakorlati Nap) – fotó: Agroinform.hu

Intelligens növényvédelem

A növényvédelemben az okszerű szerválasztás terén is kedvelik az innovációt, melyek révén szintén rengeteget spórolhatnak. A nitrifikáció csökkentéséért kiterjedt területen alkalmazzák a Limus® Clear ureázgátlót, az árpatermesztésben pedig a Systiva® csávázószert. A Systiva®-nak köszönhetően tavasszal egy permetezési kört kihagyhatnak, ami jelentős munkaerőt, üzemanyagot és növényvédőszer-kijuttatást takarít meg a cég számára. A KEVE-nél a tavasz során a sörárpa termesztése egy fungicides kezelésre, a zászlóslevél védelmére épül, mivel az ősszel csávázás formájában felvitt lombvédelem megfelelő védelmet biztosít a zászlóslevél védelméig.

"Ha a télre benne maradna az állományban a kórokozó, tavasszal robbanásszerű betegséget okozhatna, de ha nem marad benne, tavasszal az állomány fog robbanásszerűen fejlődni, amivel a gyakorlatban kitolják a gombabetegség felszaporodásának idejét" – vázolta a cégvezető.

Járulékos haszonként könyvelhető el, hogy tavasszal a megspórolt munkafázisok elvégzéséhez nem kell kimenni a földekre, nincs taposási kár, nincs vízigény, üzemanyagigény, vagyis a módszer egyben növeli a fenntarthatóságot is. Az EGD megkövetelte hatóanyag-kivonások jelentette kihívásra a Revycare® kalászos gombaölő szerrel válaszoltak.

"Az üzemben kis parcellákon kísérleteznek vetőmagokkal, műtrágyával és növényvédő szerekkel is, hogy a saját területekre adaptált legjobb megoldásokat tudják alkalmazni."

Traktor a szántóföldön

Szakmai nap a KEVE Zrt. baracskai telephelyén (PREGA Gyakorlati Nap) – fotó: Agroinform.hu

Tápanyag-utánpótlás

A földeken a tápanyagutánpótlás az egyik legfontosabb feladat, amihez innovatív módszerek kellenek, nem árt például, ha a kijuttatott tápanyag könnyen felvehető formában kerül a rendeltetési helyére. Ebben a nitrifikáció inhibitorok segítenek, melyek az éghajlatváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését is biztosítják. Ezek segítségével nem csupán a levegőbe bocsátott, de a vízbe szivárgó káros anyagok mennyisége is nagy mértékben csökkenthető.

A nitrogén inhibitoroknak két csoportja van, egyfelől az ureáz inhibitorok, melyek a karbamid hidrolízisét szabályozzák (például az említett BASF Limus), a másik csoportot pedig a már említett nitrifikációs inhibitorok alkotják (Vizura) melyek a nitrifikáció folyamatát szabályozzák. A KEVE-nél alkalmazott nitrogén inhibitor, az időzítést is megoldja, azaz egyszerre nagyobb mennyiséget is kihelyezhetnek, és az sokáig felvehető formában marad a növények számára. 2005-höz képest nem csak a Zrt. növénytermesztési technológiája alakult át teljesen, de a vonóerő növekedési igény is jelentős volt, és ma az egyik legnagyobb kihívássá a munkaszervezés vált.

Májusban jön a PREGA Precíziós Gazdálkodási és Agrárinformatikai Konferencia és Kiállítás!

Időpont: 2022. május 11-12.
Helyszín: Aquaworld Kongresszusi Központ, Budapest + élő online közvetítés

Vedd meg a jegyed már most!
www.prega.hu

Szervezők:
Agroinform.hu, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Főtámogató: AXIÁL Kft.
Kiemelt szakmai támogató: KITE Zrt.

Kiállító partnerek: Tomelilla Kft. Magtár Kft. Creatiger Kft. Stallprofi Kft. DYNTELL Magyarország Kft. Valkon 2007. Kft. Holstein Genetika Kft. Simplexion ISM Technology Kft. DUPLITEC Kft., HÁRI TECH Kft. Senit Kft. HRP Europe Kft. Bayer Hungária Kft. KABAGRO Kft. GrECo Hungary Kft. Kertcenter Kft. Agrofeed FMC Agro STRAUTMANN Kft. Noran-Tech Kft. AgroPilot Kft. T-MARKT Kereskedőház Kft. Väderstad AgroVir, PhylazonitABZ Drone Kft. Precision Planting LLC VulcanAgro, BASF Digital Farming GmbH (Xarvio) AXIÁL Kft. KITE ZRt. Pannónia Bio Zrt.