A Rothamsted Research és az Oxfordi Egyetem kutatói közös erőfeszítéssel kifejlesztették a trehalóz-6-foszfát (T6P) szintetikus vegyszer módosított változatát, amelynek segítségével a búza hektáronkénti termésátlaga – a kísérletek tanúsága szerint – mintegy 20 százalékkal növelhető – írja az fwi.co.uk.

Ez a vegyszer egy módosított poliszacharid, amelynek hatására a búzanövény – a fotoszintézis során – a hagyományoshoz képest teljesen másképpen, nagyobb hatékonysággal hasznosítja a természetes cukrot, és ezáltal megnövekszik a búzaszemek keményítőtartalma és mérete. Ugyanakkor lényegesen javul a növény szárazságtűrő képessége is, sőt a növény erős kiszáradás után is képes helyreállítani vízháztartását.

búza

Megnövekszik a búzaszemek keményítőtartalma és mérete – fotó: Shutterstock

A tudósok hangsúlyozzák, hogy ez a beavatkozás tulajdonképpen a génmódosítás irányába mutat, de annál sokkal egyszerűbb, és az emberi egészség szempontjából veszélyesnek nem tekinthető.

A vegyszert más gabonaféléken is sikerrel kipróbálták, és az a jövő év első felében várhatóan szélesebb körben elérhető lesz. A egyszerű trehalóz egyébként bizonyos gombafajokban is megtalálható.