Alapvetően a műtrágyagyártók emelkedő műtrágya árakkal számolnak. Emiatt elengedhetetlen az agronómiai előírásoknak megfelelő mennyiség kijuttatása. Nem beszélve arról, hogy a műtrágya egy környezetterhelő anyag, ebből következik, hogy csak oda – és csak annyit – juttassunk ki, amire szüksége van a növényállománynak. Ezen felül közismert az is, hogy

egészséges növényállományt csakis harmonikus tápanyag-ellátással tudunk elérni.

Maga a műtrágya egy heterogén anyag, vannak benne kisebb-könnyebb, valamint nehezebb és nagyobb szemek. A SULKY tapasztalatai alapján a műtrágya kijuttatását, ha minél egyszerűbb géppel és logikus beállításokkal tudjuk megoldani, annál pontosabb lehet a munka. Azokra a tényezőkre, amiket ezekkel nem tudunk kivitelezni, arra hívjuk segítségül az elektronikát (mérleget, szakaszoló elektromotorokat).

Sulky

Az élelmiszer-biztonság, a környezetvédelem és a pénztárcánk szempontjából is fontos a pontos kijuttatás

A SULKY a szórásszélesség állításához a mozgatható kiömlő garat elvét választotta, ennek segítségével változtatható a műtrágya ráfolyási pontja a szórótányérra. Minél közelebb esik ez a pont a középponthoz, annál hosszabb a műtrágyaszemek gyorsulási útja, így annál szélesebb szórásszélességet tudunk elérni, és értelemszerűen minél távolabb esik tőle, annál keskenyebb a szórásszélesség.

Sulky

Műtrágyakijuttatási terv alapján történő szórás

A szegélyterület beszórását kétféleképpen tudjuk elvégezni. A tábla szélén haladva, valamint az első művelőútról. Miután a műtrágyaszórók művelőúttól művelőútig szórnak, ezért szükség van egy olyan eszközre, amivel az első művelőútról a szórásszélesség megfelezésével be tudjuk szórni a tábla szélét. Mindezt úgy, hogy az agronómiai és a környezetvédelmi előírásoknak megfeleljünk, gondoljunk csak arra, hogy az esetleges túlszórás a szomszédos növényállományban milyen károkat okozhat, nem beszélve arról, hogy a műtrágya környezetterhelő anyag, így finoman szólva sem szerencsés, ha például a területünk mellett elhelyezkedő vízfolyásba kerül.

Sulky

Szakaszolás a szórás valóságos képe alapján

A SULKY megoldása erre a TRIBORD 3D táblaszéli szóró eszköz. A működtetést a szórásszélesség beállítási elvéhez hasonlóan a ráfolyási pont áthelyezésével plusz egy hajlított táblaszéli szórólapáttal oldotta meg. Az eszköznek 3 funkciója van: normál szórás, táblaszéli szórás és a környezetvédelmi szempontból jelentős erdőszéli szórás.

Sulky

Okostelefonos alkalmazás a könnyebb beállításhoz

Végezetül egy kis matematika annak érdekében, hogy gazdasági szempontból is megközelítsük a mérleges műtrágyaszórók előnyét. Vegyünk egy 1000 ha-os gazdaságot, ahol az éves műtrágya-felhasználás kb. 600 kg/ha (vegyesen, nem hatóanyagra számolva), ez úgy 600 tonnát jelent, ami átlag 100.000 HUF árral számolva kb. 60 millió HUF.

A mérések szerint egy mérleges szóró a kalibrációs pontatlanságok kiküszöbölésével, kb. 5-10% minőségi és mennyiségi megtakarítást hozhat. Számoljunk tovább csak 5%-kal, az 60 millió HUF-nál 1000 ha-on 3 millió forintot jelent. Visszaszámolva 500 ha-ra, akkor is 1,5 millió forintról beszélhetünk. A különbség egy alap szóró és egy mérleges között éppen ennyi, ami 1 éven belül meg tud térülni, és akkor a szakaszolást még nem is számoltuk.

Műtrágyaszóráskor nagyon körültekintőnek kell lennünk. A befektetett pénz és energia megtérülésének szempontjából hatalmas jelentősége van annak, hogy mivel és hogyan juttassuk ki a szükségleteknek megfelelő mennyiségű műtrágyát. Az AXIÁL Kft. és a SULKY által forgalmazott gépek megbízható és a felhasználói igényeket tökéletesen kielégítő eszközei annak, hogy az a munka, amit annak érdekében végzünk, hogy a növényállományunk számára biztosítsuk a tápanyag-szükségletet, az a lehető leghatékonyabb legyen.