A növénybiológusok azt már régóta tudják, hogy a növények többsége olyan anyagokat termel, amelyek a rovarokat vonzzák vagy riasztják – olvashatjuk az iflscience.com angol hírportálon. Ezeket az anyagokat a növényvédők évtizedek óta használják a kártevő rovarok befogására, feromoncsapdák formájában.

A rovarokat csalogató, szexuális feromonhormonokat azonban eddig csak szintetikus úton lehetett előállítani, ami nagyon megdrágította az alkalmazásukat, így többnyire csak a magas nyereséget biztosító növények védelmében használták azokat.

A brit Earlham Intézet kutatói – spanyol, német és szlovén kollégáik közreműködésével – most génsebészet útján olyan feromonokat építenek be a növényekbe, amelyek hatására a rovarok elveszítik szaporodási képességüket. A dán Műszaki Egyetem (DTU) pedig éles, élesztősejtekből állít elő feromonokat.

kukorica

A felfedezés alapvetően átalakíthatja az egész növényvédelmet – fotó: Shutterstock

Az új módszerrel egy kísérlet keretében olyan génmódosított dohánynövényt állítottak elő, amely a gyapottok-bagolylepke és a narancslepke szexferomonjait bocsátja ki. Ennek segítségével a kártevők befoghatók és fizikailag (mérgező anyagok nélkül) elpusztíthatók.

Mivel a feromonok kizárólag egy rovarfajra hatnak, a környezetre és a méhekre pedig ártalmatlanok, a „szexi növények” a jövőben teljes mértékben kiválthatják a mérgező anyagokat tartalmazó növényvédő szereket. A felfedezés tehát alapvetően átalakíthatja az egész növényvédelmet, sőt a jövőben esetleg humán kórokozók ellen is hatékony eszköz lehet.