A tudósok már korábban megállapították, hogy a legtöbb növény támadás vagy veszély esetén bizonyos (emberek által nem érzékelhető) kémiai sikolynak nevezett jelet ad ki magából, amely elriasztja a kártevőket, és figyelmezteti a többi növényt a támadásra – olvashatjuk a theatlantic.com angol hírportálon.

A jeladás a növényekben jelen lévő jázmonsav irányításával, bizonyos kémiai illóanyagok kibocsátásával történik, amit a többi növény képes érzékelni. A kínai Jiliang Egyetem kutatói azonban felfedezték, hogy egyes kártevők, pl. a molytetű (Bemisia tabaci), képesek nagy területre kiterjedően összezavarni a leadott jeleket, és a társnövények számára leadott hamis jelekkel csökkenteni azok védelmi készültségét és képességét.

Ez megmagyarázza a molytetű agresszivitását és világszerte mintegy 500 növényfajban okozott óriási kártételét, és ezért a kínai kutatók azt a világ legveszélyesebb kártevőjének nevezték.

molytetű

Üvegházi molytetű kelkáposztán – fotó: Agroinform.hu

A molytetvek elszívják a megtámadott növény tápanyagait, levélzetét pedig ragacsos folyadékkal borítják be, amely elősegíti a kártevő gombák és vírusok megtelepedését és terjedését. Azt több kutatóhely bekapcsolásával sem sikerült megfejteni, hogy a molytetvek mindezt hogyan csinálják, a kísérletek azonban egyértelműen bizonyítják, hogy a trükk működik.