AKG: egy évvel meghosszabbítható a kifizetési időszak
Az EU 2020 utáni költségvetésének és a Közös Agrárpolitika reformjának elhúzódó tárgyalásai miatt a mezőgazdasági támogatáspolitikában átmeneti időszakra kell készülni, így az Agrárminisztérium a VP4-10.1.1-15 Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés pályázati felhívás kötelezettségvállalási időszakának egy évvel történő meghosszabbításáról döntött.

Horgászati tilalom lépett életbe a járvány miatt
Komoly büntetésre számíthatnak a horgászok, ha nem tartják be a járványügyi előírásokat.

Mivel több a szerves trágya, mint a műtrágya?
A növényre gyakorolt hatásában miben hasonló és miben különbözik egymástól a szerves és a műtrágya? Van-e minőségbeli különbség a szerves trágyák között? Minden szerves trágya egyaránt jól használható a zöldségtermesztésben? Cikkünkből választ kaphattok ezekre a kérdésekre.

trágya

A szerves trágyák felhasználhatóságát nagymértékben befolyásolja az érettségük – fotó: Shutterstock

KWS kukoricaújdonságok a 2021-es tavaszi szezonban! (PR-cikk)
A KWS Magyarország Kft. a 2021-es tavaszi szezonban három szemes és egy silókukoricát dob a piacra.

Meghosszabbodik több vidékfejlesztési pályázati felhívás kötelezettségvállalási időszaka
A 2020 utáni közös agrárpolitikával kapcsolatos jogalkotási eljárás elhúzódása miatt az Agrárminisztérium – a várható átmeneti időszak áthidalása érdekében – egy évvel meghosszabbította három pályázati felhívás kötelezettségvállalási időszakát.

Kukoricavetőmag- hiányra és áremelkedésre kell felkészülnünk?
Úgy tűnik, igazak a „pletykák”, idén valóban kukoricavetőmag-hiánnyal kell számolni a gazdálkodóknak.

kukorica

A hűvös idő és a csapadékhiány miatt a csődifferenciálódás folyamata nem volt sikeres a francia és a román vetőmag-előállító területeken – fotó: Pixabay

Még egy ágazat, amit romba dönthet a koronavírus: jelentősen csökkent a kacsa- és libatermékek kereslete
A koronavírus-járvány és a madárinfluenza-járvány a hazai baromfiszektor szereplőit óriási kihívások elé állítja. Főként a víziszárnyas-ágazat érzi a koronavírus következtében lezárt vendéglátóhelyek hiányát.

Ismerje meg takarmányai mikotoxin-kockázatát az Alltech nyári betakarítási felmérésének segítségével (PR-cikk)
A fogyasztók egyre növekvő igényei és az élelmiszer-minőség körüli egyre nagyobb aggodalom miatt a takarmánybiztonság fontos témává vált a mezőgazdaságban. A telepi körülmények között mindig is jelen lévő mikotoxinszennyezettség még a legjobban vezetett gazdaságok esetében is veszélyezteti a hatékony termelést, ezért minden takarmány-előállítónak és állattartó telepnek különös figyelmet kell fordítania rá.

Közös Agrárpolitika: megy vagy marad a zöldítés?
A közös agrárpolitika (KAP) bevezetésével, előreláthatólag 2023-tól új környezeti feltételrendszer fog életbe lépni a zöldítés helyett. Az eco-scheme, magyarul az „agroökológiai feltételek” lesznek hivatottak biztosítani az eddigi zöldítés adta környezeti fenntarthatóságot, sőt annál többet is.

kép

Zöldítés helyett jön az eco-scheme feltételrendszer a fenntarthatóbb mezőgazdaságért – fotó: Pixabay

A köztársasági elnök nem írta alá a családi gazdaságokról szóló törvényt
Áder János államfő megfontolásra visszaküldte a családi gazdaságokról szóló törvényt az Országgyűlésnek szerdán. A köztársasági elnök az adatkezelési szabályokkal kapcsolatban fogalmazott meg észrevételeket, és azt is sérelmezte, hogy az előterjesztést előzetesen nem véleményezte a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság. Az Országgyűlés a jövő héten ismét szavazhat a családi gazdaságokról szóló törvényről, miután a Törvényalkotási bizottság a csütörtöki ülésén módosító javaslatokat fogadott el az előterjesztéshez.

Immár az egész országban tömegesen pusztul a diótermés
Az Agroinform.hu felmérése szerint a 10 fánál nagyobb dióültetvényeknek csupán harmadában próbálkoznak a vegyszeres védekezéssel.

Már az Országgyűlés előtt az új bortörvény: ezekre a változásokra számíthatunk
Az Agrárminisztérium a szőlő-bor ágazat átlátható szabályozási rendszerének kialakítása, a fenntartható működésének elősegítése, valamint fejlesztésének megalapozása érdekében kedd este benyújtotta a szőlészetről és borászatról szóló törvényjavaslatát.

bor

Jövőre indulhat el az ePincekönyv, aminek célja a borászatok adminisztrációs terheinek csökkentése – fotó: Pixabay

Karácsonyfa: mire számíthat idén vásárló és eladó?
Indul az Agroinform nagy karácsonyfa-felmérése! Lesz-e hatással idén a járvány a fenyővásárlási kedvre és a kínálatra? Mikor érdemes karácsonyfát venni, és mi befolyásolja az árakat?

Azonnali hatállyal elrendelték a baromfik zártan tartását az egész országban!
A közelmúltban több európai országban is azonosították, elsősorban vadmadarakban, a magas patogenitású madárinfluenza-vírus jelenlétét. A vándorló vadmadarak vonulási útvonalai hazánkat is érintik, ezért dr. Bognár Lajos országos főállatorvos azonnali hatállyal, országszerte elrendelte a baromfik kötelező zártan tartását.

Új kukoricáink otthon érzik magukat Magyarországon (PR-cikk)
A SAATEN-UNION által javasolt termesztéstechnológiával a vetőmagból Ön is ki tudja hozni a maximumot.

Minden nehézség ellenére még rekordot is hozott az idei szántóföldi növénytermesztés
Az idei év kihívásai ellenére a szántóföldi növénytermesztés eredményei kifejezetten kedvezően alakultak, a 2020-as kukoricahozammal egy történelmi rekordunk is megdőlt – közölte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.