Lassan mindenki megbékélne azzal, ha Sándor, József és Benedek ne (csak) meleget, hanem egy kiadós csapadékot hoznának, mert a március – több évre visszamenően – kezd egyre gyakrabban aszályossá válni. Amikor a városi ember is sóhajtozik némi felfrissülést hozó tavaszi zápor után, akkor már tényleg nagy a baj.

Amikor ez a cikk íródik, akkor több ezer gazda kinn van a földeken és bízva a várva várt eső megérkezésében, menti a menthetőt. Talán a most kijuttatott nitrogén műtrágyák célba érnek és a növény is többet tud belőlük hasznosítani, mint az első fejtrágyákból. A bátrabbak már a vetőgépet is elővették, hátha az eső előtti vetéssel időt nyerhetnek.

Ebben az összefoglalóban az elkövetkezendő idő tápanyag-utánpótlásához szeretne szakmai segítséget adni a Yara Hungária Kft.

Gabonák

A vetésidő, a talajviszonyok és a technológia miatt szinte minden tábla más, ezért egyöntetű javaslatot, nem lehet adni, vagy nehéz adni. Ha bizonytalan a döntésben, keresse a Yara szaktanácsadó kollégáit! Az eddigi, úgymond kondicionáló technológiát – melynek célja az volt, hogy a növény stressztűrését, sokszor túlélését biztosítsuk rövid távon – felválthatja az intenzív, elsősorban mikroelemekre fókuszáló technológia.

Az eső utáni regenerálódást mindenképp érdemes megvárni. Ez egyes táblák esetében a bokrosodás vége, máshol már a szárbaindulás kezdete is lehet. Mindkét esetben hatékonyan alkalmazható a YaraVita Gramitrel szuszpenziós lombtrágya, mely tartalmazza azokat a mikroelemeket, melyek egyrészt segítik a regenerálódást, másrészt a kalászképzést, illetve a jól fejlett növényeknél a kalászonkénti szemszámot. Ajánlott dózisa egyszeri kezeléssel számolva 3-4 l/ha, osztott kezelés esetén 2 l/ha a bokrosodás végén és 2 l/ha a zászlós levél megjelenésekor.

A kénpótlás is kulcskérdés, a nitrogén jobb hasznosulásához és egyben a növényi szükségletek megfelelő kielégítéséhez ajánljuk a YaraVita Thiotrac termékünket 2x2-3 l/ha dózisban. A termékben lévő kén ammónium-tioszulfát formátumban van, így a növények számára 100%-ban felvehető a levélen keresztül.

Érdemes a bórpótlásról is gondoskodni. Ez lehet, hogy sokak számára új, vagy meglepő, de a levélanalízisek egyre gyakrabban igazolják a bórhiányt. Ennek oka sokrétű, erre vonatkozó bővebb szakmai információt a www.yara.hu oldalon talál. Bórpótlásra a YaraVita Bortrac-ot 1, vagy 2x1 l/ha dózisban javasoljuk legkésőbb a zászlós levél megjelenésekor. A bórpótlás elsődleges célja a látens hiány megelőzése, a szárszilárdítás, a fokozott szénhidráttranszport támogatása a levélből a szemekbe, a jobb termékenyülés és a vízháztartás javítása.

Hibrid árpa Fejér megyében (Gramitrel 3 l/ha) 2022. március 25.

Hibrid árpa Fejér megyében (Gramitrel 3 l/ha) (2022. március 25.) – fotó: Yara Hungária Kft.

Őszi káposztarepcék

Anomáliák vannak a növények fejlettségében, de ez csak annak tudható be, hogy a növény arra van beprogramozva, hogy minél előbb virágozzon és termést hozzon. Itt-ott már lehet látni egy-egy megbomlott virágzatot, vagy zöldes-sárgába forduló növényállományt, van, ahol még csak a rozettás állapot a jellemző, és van, ahol a fagy hatására pár centis szárat hozva kényszervirágzásba fordult a növény. Sok idő nincs gondolkodni, mert az eső után gyorsan szárba induló, vagy zöldbimbóban lévő állományt muszáj lesz megvédeni, kezelni.

A rovarölő szerhez jól fejlett állomány esetén érdemes 3-4 l/ha YaraVita Brassitrel Pro-t is bekeverni, mert a termékben lévő bór és kalcium gyári kombinációja hozzájárul a fokozottabb pollenképzéshez, termékenyüléshez. A kannában lévő mangán, molibdén és magnézium kedvezően hat az enzimatikus folyamatokra, a klorofillképzésre és a nitrogén beépülésre. Másik javasolt termék a YaraVita Bortrac, mely 150 g/l bórtartalmával hatékony segítség lehet a növény tonnánkénti 200 g bórigényének kielégítéséhez. A kénpótlás ennél a növénynél is fontos.

YaraVita Brassitrel Pro növényspecifikus lombtrágya

YaraVita Brassitrel Pro növényspecifikus lombtrágya – fotó: Yara Hungária Kft.

Még két kultúrát említenénk, melynek magvai már a talajban vannak és érdemes az első lombtrágyás kezelésekhez szükséges termékeket kiválasztani, megvásárolni. A borsó rövid tenyészideje alatt jelentős mennyiségű tápanyagot igényel a termésképzéshez.

A repcénél már említett olajos, fehérje és ipari növényekre kifejlesztett YaraVita Brassitrel Pro termékünkben lévő tápelemek kiválóan harmonizálnak a növény igényeivel: a lombképzéshez szükséges magnézium, a virágzáshoz, kötődéshez szükséges kalcium és bór, a fehérjeképzéshez nélkülözhetetlen mangán és molibdén 444 g/l mennyiségben. Osztott kezelést javaslunk 2x2-3 l/ha dózisban a 15-20 cm lomb kialakulásakor és a hüvelyképzés alatt.

Érdemes megemlíteni a borsó magas cinkigényét, melynek pótlására cinkhiányos, vagy erősen meszes talajon külön figyelmet kell fordítani. Erre ajánljuk a 700 g/l cinktartalmú YaraVita Zintrac-ot 0,5-1 l/ha dózisban. A másik növény a cukorrépa. Igényes a tápanyag mennyiségére és az összetételére is. Vannak speciális tápelem igényei, melyek kielégítése nélkül komoly terméskiesésre lehet számítani. Ilyen tápelem a bór, a mangán és a kálium. Ezek utánpótlására ajánljuk a YaraVita Brassitrel Pro-t 2x2-3 l/ha dózisban.

Komplex összetételével hozzájárul a megfelelő bór és mangánszint fenntartásához. Csak a mangán utánpótlására a YaraVita Mantrac-ot használhatjuk 1 l/ha mennyiségben. A növény 500 g/ha bórigényének kielégítéséhez a YaraVita Bortrac-ot 2x2-3 l/ha ajánljuk. Mivel cukorképző növény, így a káliumpótlás kulcskérdés. Erre kiváló ár/érték arányú a YaraVita Safe K lombtrágyánk 5-10 l/ha dózisban.

Mivel sajnos nincsenek összeköttetéseink az esőgenerátorral, így arra az eshetőségre is fel kell készülnünk (legalábbis lelkileg), ha újabb hosszabb időszak alatt nem esik az eső. Akkor vissza kell fordulnunk újra a kondicionáló technológiához. Erre használhatjuk minden növény esetében az NPK + mikroelem tartalmú YaraVita Universal Bio-t (3-5 l/ha). Természetesen ez a termék nemcsak „vészhelyzetben" használható, hanem minden fenológiában, amikor a növénynek szüksége lehet a támogatásunkra (pl. hidegstressz, növényvédelmi kezelés utáni stressz, jégverés stb.).

Remélhetőleg a várva várt csapadék után a növények felfrissülnek, és további egyenletes utánpótlásra is számíthatunk. Ilyen gazdasági és gazdálkodási körülmények között minden termésre szükségünk van. Most nincs se idő, se energia, se pénz arra, hogy új technikákat, technológiákat próbáljunk ki. Ehhez ajánljuk a megbízható minőségű és kereskedelmi partnereinken keresztül folyamatosan elérhető lombtrágyáinkat. Szakmai döntésének megalapozásához olvassa rendszeresen frissülő honlapunkat, vagy keresse szaktanácsadóinkat.

Yara logo

Tóth Milena
Yara Hungária Kft.
Telefon: +36 30 883 0731