Szántóföldi növényekre alkalmazott precíziós termesztéstechnológiai bemutató

A KITE Zrt. a már harmadik alkalommal megszervezett NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow szakmai rendezvényen a mezőgazdasági termelésből élők figyelmét a napjainkban kihívásként jelentkező változó időjárási és gazdasági körülményekre választ adó, stabil termesztési- és műszaki technológiai megoldásokra hívta fel.

kite

Gép- és termesztéstechnológiai bemutatót is tartott a KITE a két napos rendezvényen

A kiállítás mindkét napján délután 13.00-tól a KITE Zrt. termesztéstechnológiai bemutatót tartott. A bemutató területen 2018 augusztus óta végeztek technológiai műveleteket. A területen öt növényfaj vetése történt meg (repce, őszi búza, őszi árpa, kukorica, napraforgó). A bemutató 4 területen zajlott, melyeknek egyenként külön-külön mondanivalójuk volt:

I. Víztakarékos repcetechnológiai bemutató és fajtasor

Számos bizonytalansági tényezővel kellett számolniuk a repcetermesztőknek és kiszámíthatatlan a növény piaca is. Sok tényezőre viszont közvetlen hatással van az agrotechnológia. A KITE Zrt. finomhangolt repcetermesztési technológiai javaslata igazodik a termőhelyhez, az időjárási anomáliák hatását tompítja. A helyszínen a víztakarékos talajművelő gépek és vetőgépkapcsolat bemutatása történt meg. Az egyes eljárások hatásait ősszel elvetett növényállományban mutatták be.

I. Kapás növények precíziós termesztéstechnológiája

Az előre elvetett 6-8 leveles kukorica- és napraforgó-állományban tartották a bemutatót. A helyspecifikus gazdálkodás elemeit a kukorica- és napraforgó-termesztők jól tudják alkalmazni. Ezen a helyszínen a fejtrágyázás és növényápolás kérdéskörét járták körül.

KITE

A helyspecifikus fejtrágyázást és növényápolást járták körül a kapásnövény-állományokban

II. Gabonatermesztési technológia I.

A bemutató takarónövényekkel borított területen történt, ahol a helyes talajművelés és precíziós elvek alapján mutatták be a vetéstechnológiát. A szármaradvány-kezelés, a talajművelés és vetés összhangját láthatták az érdeklődők.

III. Gabonatermesztési technológia II.

A különböző gabonafajok, a búza és az árpa szárba indult állománya mellett sétálva az érdeklődők a technológia tápanyag-utánpótlási és növényvédelmi vonatkozásaival, azok helyes gyakorlatával ismerkedhettek meg.

Állógép-bemutató

Az érdeklődők a KITE mozgógép-bemutatóval egybekötött termesztéstechnológiai bemutatója mellett a hagyományoknak megfelelően egy állógép-kiállítás formájában találkozhattak a cég gépesítéstechnológiai javaslataival. A több, mint 30 gépet felvonultató állógép-kiállítás jól szemléltette, hogy a KITE Zrt. az utóbbi években a műszaki hátteret is magába foglaló precíziós technológia fejlesztése mellett igyekszik a kis- és közepes birtokmérettel rendelkező gazdaságok gépesítési igényeit is kiszolgálni.

KITE

A KITE Zrt. az utóbbi években a precíziós technológia fejlesztése mellett igyekszik a kis- és közepes gazdaságok igényeit is kiszolgálni

A kiállított gépportfóliójában a KITE Zrt. az előbb említett okból szerette volna érzékeltetni az eszközök teljesítményeinek, kapacitásainak végleteit. Ennek megfelelően ugyanolyan kíváncsi tekintetek kísérték a John Deere traktorok zászlóshajóját jelentő JD 9620RX  620 LE névleges teljesítményű, törzscsuklós, gumihevederes járószerkezetű célgépét, mint a nagytraktorok kényelmét és felszereltségi szintjét nyújtó, 125 LE maximális teljesítményre képes JD 5115R modellt, ami egy igazi prémium traktort jelent a 130 LE alatti teljesítménykategóriában.

John Deere

A John Deere erőgépek nem maradhattak el

A végletek jellemezték a KITE Zrt. talajművelő eszközeinek felsorakoztatását is. Elég, ha olyan eszközöket említünk, mint az 5 fejes Rabe Kormoran félig függesztett váltva forgató eke és annak „kis” párja a Rabe 3 fejes függesztett modellje, vagy a Köckerling 3 méteres, Trio névre keresztelt függesztett szántóföldi grúberje, illetve a német gyártó nehéz szántóföldi kultivátora a Köckerling Vector.

gép

Számos talajművelő eszközt is bemutattak

A szemlélődők, a dunántúli helyszín domborzati viszonyainak köszönhetően találkozhattak a John Deere T670 sorozatú kombájnjának hegyi, ún. Hillmaster kivitelével. Ezen a változaton minden funkcionális elem (fülke, magtartály, cséplő-, leválasztó és tisztító rendszer) még meredek domboldalon is optimális pozícióban dolgozik, biztosítva a magtartály teljes megtöltését és a gép stabilitását. A látogatók számos eszköz mellett megtekinthették a SIP szálastakarmányozás gépsorát, a John Deere változó kamrás V451-es sorozatú bálázóit, a mezőgazdasági anyagmozgatást szolgáló, JCB gyártmányú két teleszkópos rakodóját is.

JCB

Két JCB rakodót is elhoztak a kiállításra

Végezetül, de nem utolsó sorban meg kell említeni a KITE portfóliójának erősítéseként, az idei évtől a nádudvari cég forgalmazásában elérhető hazai gyártmányokat, név szerint az RK dobos kaszát és az M-5615 típusú röpítőtárcsás műtrágyaszórót, melyet szintén megtekinthettek az érdeklődők az idei NAK szántóföldi napokon.

A precíziós gazdálkodás megjelenését követően Magyarországon is lehetőség nyílt a mezőgazdasági területeken egy olyan módszert alkalmazni, amely a műszaki, informatikai és termesztéstechnológiai megoldások és tudásbázis együttes alkalmazásával hatékonyabbá és eredményesebbé teszi a szánóföldi növénytermesztést, valamint segíti a mezőgazdasági gépüzemszervezést a környezetvédelmi és fenntarthatósági elvárások figyelembevételével.

A KITE Zrt. gyökereihez visszanyúlva, szaktanácsadással segít a gazdálkodóknak eligazodni a 21. század kihívásai közepette. Eljuttatja a partnerekhez a legújabb nemzetközi innovációkat, melyeknek a mindennapi gyakorlatba való beépítésével és rendszerszintű alkalmazásával segíti elő a jövedelmezőségük és fenntartható gazdálkodásuk javítását.