Lehetséges-e élet a Földön méhek nélkül? A tudósok szerint valószínűleg nem, hiszen a méhek a felelősek sok gyümölcs és sok más növény beporzásáért. Hisszük vagy nem, három falatból egy, amit magunkhoz veszünk, a méheknek köszönhető. Hihetetlennek tűnik, de igaz. Ami miatt a méhek ismét a középpontba kerültek, az az, hogy számuk rohamosan csökken az Egyesült Államokban, de a világ más területein is hasonló trend látható. Méhek nélkül nagyon sok gyümölcsről és egyéb táplálékról le kellene mondanunk, kihatása katasztrofális lenne az emberiség számára.

Sajnos sok olyan dolog van, aminek a létezését természetesnek hisszük és azt gondoljuk, hogy ez így marad hosszú időre. A világ folyamatos változásban van, és látjuk, hogy egyre növekszik a lakosság száma, így egyre több élelmiszerre van szükségünk. 2050-re 9 milliárd ember fog élni a Földön. A termőterület azonban nem növekszik, inkább csökken a városok terjeszkedése és az urbanizáció miatt. 1960-as években 1 főre még 0,4 ha termőterület jutott, mára csak 0,2 ha. Egyre kisebb területen kell egyre több élelmiszert és takarmányt megtermelni.

ábraJelenleg a világ takarmánytermelése 963 millió tonna. Ahhoz, hogy pl. Kína lakossága átlagosan 1 kg-mal több húst fogyasszon, további 4 millió tonna takarmányt szükséges előállítani. Magyarországon most nem állítunk elő 4 millió tonna takarmányt.

Takarmánytermesztésünkben alapvető jelentőségű a kukorica, amit szilázs és szemes formában alkalmazunk takarmányozásra. A silókukorica energiatartalmának 50%-a a keményítőből származik. Nagyon fontos, hogy legalább 35% szárazanyag-tartalmú és 35% keményítő-tartalmú szilázst állítsunk elő a tejelő tehenek részére. Egyre több a tavaszi tömegtakarmány, ezzel együtt a szilázst nem nélkülözhetjük.

kukorica

Mezőhegyes, 2013. augusztus

Siló és szemes kukorica esetében a növény 7-10 leveles állapotában kerül a technológia kijuttatásra 0,6 l/ha mennyiségben. A termék kukorica esetén a gyomirtás után alkalmazható. Jellemzően a szem telítettség is figyelemre méltó az IMPRO-GRAIN kezelésekben. A növény erőteljesebben fejlődik, a silókukorica esetében tovább marad zöld állapotban, illetve a gyökérfejlődés is szembetűnőbb.

Amerikai kísérletekben a szilázs keményítőtartalma jelentősen emelkedett: a kontroll csoportnál 34,1 %, az IMPRO-GRAIN technológiát alkalmazott csoportnál 39,49 % volt. A magasabb keményítőtartalom lehetővé teszi azt, hogy az abrakkal, szemes kukoricával bevitt keményítő mennyiségét csökkentsük, ezzel csökkentve a takarmányozás költségeit. A technológia alkalmazása egyszerű és költséghatékony.

Búza esetén a bokrosodás végén és a szárba induláskor javasoljuk a technológia alkalmazását 0,6 l/ha mennyiségben. Búzán végzett 29 független kísérlet átlagában 12 % termésnövekedést tapasztaltunk.

A hazai termesztésű takarmányok közül a lucerna jelentősége kiemelkedő. A tejelő tehenek esetében kiváló takarmány, ha jó minőségben tudjuk megőrizni. Alapvetően a szenázs- és szénakészítés általános. Az utóbbival talán több probléma is van, hiszen az időjárás hatását nem tudjuk kiküszöbölni. Az IMPRO-GRAIN kiválóan alkalmazható lucernában, a kaszálást követően 7-10 nappal. Tapasztalatunk alapján gyorsabb növekedésre, nagyobb hozamra lehet számítani.

A technológia alkalmazható egyéb kalászos növények esetében is, de mindezeken túl napraforgó és repcetermesztési technológiánk is kérésre elérhető.

Kérdéseikkel forduljanak bizalommal az Alltech Hungary értékesítő csapatához!